Բուլղարիան կարող է անցնել եվրոյի 2026 թվականի հունվարի 1-ից
Բուլղարիան կարող է անցնել եվրոյի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Երկիրն ստացել է համապատասխան թույլտվություն Եվրոհանձնաժողովից և Եվրոպական կենտրոնական բանկից։
Բուլղարիան ստացել է Եվրոհանձնաժողովի և Եվրոպական կենտրոնական բանկի հաստատումը՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից եվրոյին անցնելու համար։ Այսպիսով, այն կդառնա ԵՄ 21-րդ անդամ պետությունը, որը կմիանա եվրոգոտուն։ Ինչպես նշվում է ԵԿԲ հայտարարության մեջ, երկիրը համապատասխանում է միասնական եվրոպական արժույթին անցնելու բոլոր անհրաժեշտ չափանիշներին։
Դրական եզրակացություն ստանալու համար Բուլղարիան պետք է բավարարեր գնաճի մակարդակի պահանջները, որը չի կարող գերազանցել ԵՄ երեք լավագույն երկրների մակարդակն ավելի քան 1.5 տոկոսային կետով։ 2024 թվականի ապրիլին լավագույն արդյունքները ցույց են տվել Ֆրանսիան (0.9%), Կիպրոսը (1.4%) և Դանիան (1.5%), ինչը թույլ է տվել Բուլղարիային համապատասխանել սահմանված շրջանակին՝ 2.8% գնաճով։
Բացի այդ, թեկնածու երկիրը չպետք է գերազանցի ՀՆԱ-ի 3%-ի բյուջետային դեֆիցիտը։ Բուլղարիան բավարարում է այս պահանջը՝ 2024 թվականին ունենալով 3.0% դեֆիցիտ և 2025 թվականին կանխատեսվող 2.8% դեֆիցիտ։ Երկրի պետական ​​պարտքը 2024 թվականին կազմում է ՀՆԱ-ի 24.1%-ը և 2025 թվականին կանխատեսվող 25.1%-ը՝ առավելագույնը 60%։ Երկարաժամկետ պարտատոմսերի տոկոսադրույքները նույնպես բավարարում են պահանջները։
Ինչպես նշում է Reuters-ը, Բուլղարիան փորձում է լևից անցնել եվրոյի 2007 թվականին ԵՄ-ին միանալուց ի վեր։ Սակայն, ըստ մայիսյան Eurobarometer հարցման, բուլղարացիների 50%-ը կասկածանքով է վերաբերում անցմանը՝ վախենալով գների բարձրացումից։
Մայիսի վերջին Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում մի քանի հազար մարդ դուրս եկավ փողոցներ՝ բողոքելու կառավարության կողմից եվրոյին անցնելու պլանների դեմ։ Ցուցարարները կարծում են, որ նոր արժույթին անցումը կհանգեցնի գների բարձրացման և կսահմանափակի երկրի տնտեսական ինքնիշխանությունը։ Քաղաքացիները կոչ արեցին հանրաքվե անցկացնել այս հարցի շուրջ։