«Իսրայելը հարվածել է 10 անգամ ավելի ուժեղ, քան Թեհրանը սպասում էր»․ Թրամփ
Իսրայելը Իրանին հարվածել է տասը անգամ ավելի ուժեղ, քան Թեհրանը սպասում էր։ Սա է Իսրայելի հարձակումների վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի տված գնահատականը, նրա խոսքերը հաղորդում է Fox News-ի լրագրող Ջենիֆեր Գրիֆինը X սոցիալական ցանցում։
«Իրանցիներին հարվածել են տասը անգամ ավելի ուժեղ, քան նրանք սպասում էին։ Նրանք պատրաստ չէին բանակցությունների։ Կարծում եմ՝ նրանք հիմա կարող են պատրաստ լինել։ Կտեսնենք», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ չի անհանգստանում Մերձավոր Արևելքում տարածաշրջանային պատերազմի հնարավոր բռնկման համար։ Նրա խոսքով՝ Իսրայելի նպատակն է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը։
Ավելի վաղ Իրանը մեղադրել էր ԱՄՆ-ին Իսրայելի հարձակումներին աջակցելու մեջ։ «Իսրայելի ռեժիմը՝ Միացյալ Նահանգների լիարժեք հետախուզական և քաղաքական աջակցությամբ, մի շարք համակարգված և միտումնավոր ռազմական հարձակումներ է իրականացրել Իրանի մի քանի քաղաքներում», - ասել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր-Սաիդ Իրավանին։