ԱՄՆ-ն 50% մաքսատուրք է սահմանելու Բրազիլիայից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ
ԱՄՆ-ն մտադիր է 50% մաքսատուրք սահմանել Բրազիլիայից ներմուծվող բոլոր ապրանքների վրա։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ հարավամերիկյան երկրի առաջնորդ Լուիս դա Սիլվային ուղղված նամակում, որը հրապարակվել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
Բրազիլիայի նախագահին ուղղված նամակում Թրամփը բացատրում է, որ նման մեծ մաքսատուրքերը սահմանվում են նաև «Բրազիլիայի կողմից ազատ ընտրությունների և խոսքի ազատության հիմնարար իրավունքի վրա նենգ հարձակման պատճառով»։ Թրամփի խոսքով՝ դա դրսևորվում է ամերիկյան սոցիալական ցանցերի գրաքննության մեջ, որոնք փորձում են նրանց դուրս մղել բրազիլական շուկայից։
«Սկսած օգոստոսի 1-ից՝ մենք 50% մաքսատուրք կսահմանենք Միացյալ Նահանգներ մտնող բոլոր բրազիլական ապրանքների վրա՝ առանձին բոլոր ոլորտային մաքսատուրքերից», - ասել է Թրամփը նամակում։ Նա նշել է, որ կողմերը տարիներ են ունեցել առևտրային հարաբերությունները քննարկելու համար։ Սակայն ԱՄՆ-ի և Բրազիլիայի միջև տնտեսական հարաբերությունները, ըստ Թրամփի, «հեռու են փոխադարձ լինելուց», քանի որ կա անհավասարակշռություն։
«Ինչպես գիտեք, մաքսատուրքը չի սահմանվի, եթե Բրազիլիան կամ ձեր երկրի ընկերությունները որոշեն արտադրություն իրականացնել Միացյալ Նահանգներում», - գրել է Թրամփը նամակում։ Նա ընդգծել է, որ Բրազիլիան դեռ հնարավորություն ունի փոխելու իրավիճակը։
Նամակում Թրամփը նաև նշել է, որ Բրազիլիայի վերաբերմունքը նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոյի նկատմամբ, ով ներկայում հետաքննության տակ է 2022 թվականին կառավարությունը տապալելու դավադրությանը ենթադրյալ մասնակցության համար, «միջազգային ամոթ է»։
«Այս դատավարությունը չպետք է տեղի ունենա։ Սա կախարդների որս է, որը պետք է անհապաղ ավարտվի», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան պատասխանել է Դոնալդ Թրամփին X սոցիալական ցանցում։ Նա ասել է, որ թվային հարթակների համատեքստում բրազիլական հասարակությունը մերժում է ատելություն, ռասիզմ, մանկական պոռնոգրաֆիա, խարդախություն, խաբեություն, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ազատությունների դեմ ուղղված խոսքը խթանող բովանդակությունը։
«Բրազիլիայում խոսքի ազատությունը չպետք է շփոթել ագրեսիայի կամ բռնության հետ։ Բոլոր ընկերությունները, թե՛ ներքին, թե՛ արտասահմանյան, պետք է համապատասխանեն բրազիլական օրենսդրությանը՝ մեր տարածքում գործունեություն ծավալելու համար։ Այն պնդումը, որ ԱՄՆ-ն առևտրային դեֆիցիտ ունի Բրազիլիայի հետ իր առևտրային հարաբերություններում, ճիշտ չէ։ ԱՄՆ-ի կառավարության վիճակագրությունը ցույց է տալիս Բրազիլիայի հետ ապրանքների և ծառայությունների առևտրի դրական մնացորդ՝ վերջին 15 տարիների ընթացքում 410 միլիարդ դոլար։
Հետևաբար, սակագների ցանկացած միակողմանի բարձրացում կքննարկվի Բրազիլիայի տնտեսական փոխադարձության մասին օրենքի համաձայն», - ասել է Լուիս դա Սիլվան։
Նախկին նախագահ Բոլսոնարոյի քրեական հետապնդման վերաբերյալ Բրազիլիայի ներկա ղեկավարը գրել է, որ «պետական ​​հեղաշրջման պլանավորման համար պատասխանատուների դատավարությունները բացառապես բրազիլական դատական ​​համակարգի իրավասության ներքո են»։
«Եվ որպես այդպիսին, դրանք չեն ենթարկվում որևէ միջամտության կամ սպառնալիքի, որը կարող է վտանգել ազգային ինստիտուտների անկախությունը», - եզրափակեց Բրազիլիայի նախագահը։