Չինաստանը կառուցում է աշխարհում ամենախոշոր ՀԷԿ-ը
Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ սկսել են Տիբեթյան սարահարթում՝ Յարլունգ Ցանգպո գետի վրա, հսկայական հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման աշխատանքները, հաղորդում են արևմտյան լրատվամիջոցները։
Գետը Հարավային Ասիայի ամենամեծ ջրային ուղիներից մեկն է, որը հոսում է նաև Հնդկաստանով ու Բանգլադեշով և թափվում Գանգես գետը։
Շինարարական «Power China» ընկերության հաշվարկներով՝ հիդրոէլեկտրակայանը կկարողանա տարեկան արտադրել 300 միլիարդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ ՀԷԿ-ի կառուցման արժեքը գնահատվում է 167,1 միլիարդ դոլար։