Կատարն սպառնում է Եվրոպային հեղուկացված գազի մատակարարումների կրճատմամբ
Աշխարհում հեղուկացված բնական գազի երրորդ խոշորագույն արտահանող Կատարն սպառնում է կրճատել ԵՄ գազի մատակարարումը՝ ի պատասխան կորպորատիվ կայունության ուսումնասիրության վերաբերյալ հրահանգի: Երկիրը պահանջում է փոփոխություններ կատարել հարկադիր աշխատանքի և շրջակա միջավայրի չափորոշիչների մասին օրենքում, ինչպես նաև դեմ է կլիմայական անցման ծրագրերի պահանջին:
Կատարն սպառնացել է կրճատել Եվրոմիությանը գազի մատակարարումը՝ ի պատասխան ԵՄ-ի հարկադիր աշխատանքի և շրջակա միջավայրի վնասի վերաբերյալ ուսումնասիրության օրենքի, հաղորդում է UNN-ը:
Կատարը հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ՝) աշխարհում երրորդ խոշորագույն արտահանողն է ԱՄՆ-ից և Ավստրալիայից հետո: 2022 թվականին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժումից ի վեր այն մատակարարել է Եվրոպայի հեղուկացված բնական գազի 12%-ից 14%-ը։
Մայիսի 21-ին Բելգիայի կառավարությանն ուղղված նամակում Կատարի էներգետիկայի նախարար Սաադ ալ-Քաաբին նշել է, որ երկիրը արձագանքում է ԵՄ-ի «Կորպորատիվ կայունության պատշաճ ուսումնասիրության մասին» դիրեկտիվին, որը պահանջում է, որ ԵՄ-ում գործող խոշոր ընկերություններն իրենց մատակարարման շղթաներում բացահայտեն և լուծեն մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի հետ կապված խնդիրները։
«Պարզ ասած, եթե ԿԿՊՀԴԴ-ում հետագա փոփոխություններ չկատարվեն, Կատարի պետությունը և QatarEnergy-ն այլընտրանք չեն ունենա, քան լրջորեն քննարկել ԵՄ-ից դուրս այլընտրանքային շուկաները մեր ՀԲԳ-ի և այլ ապրանքների համար, որոնք առաջարկում են ավելի կայուն և աջակցող բիզնես միջավայր»,- ասվում է նամակում։
ԵՄ-ում Բելգիայի պատվիրակության խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանել նամակը, որի մասին առաջին անգամ հայտնել է գերմանական Welt am Sonntag թերթը։
Եվրոհանձնաժողովը մայիսի 13-ին նույնպես նամակ է ստացել Կատարից, հայտնել է հանձնաժողովի խոսնակը Reuters-ին՝ նշելով, որ ԵՄ օրենսդիրները և ԵՄ երկրները ներկայում բանակցություններ են վարում ԿԿՊՀԴԴ-ում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ։
«Նրանք այժմ պետք է համաձայնվեն և ընդունեն Հանձնաժողովի կողմից առաջարկվող պարզեցման էական փոփոխությունները»,- ասել է խոսնակը։