Mars-ը ներդրումներ է կատարում գենետիկորեն մոդիֆիկացված կակաո ստանալու նպատակով
Pairwise կենսատեխնոլոգիական ընկերության տվյալներով՝ քաղցրավենիք արտադրող Mars-ը ձեռք է բերել ավելի դիմացկուն կակաո մշակելու լիցենզիա՝ օգտագործելով CRISPR գեների խմբագրման տեխնոլոգիան։
CRISPR-ը գեների խմբագրման գործիք է, որը արագ և ճշգրիտ փոփոխություններ է կատարում ԴՆԹ-ում։ Գյուղատնտեսության մեջ այն օգտագործվում է բերքը բարելավելու համար՝ թիրախավորելով այնպիսի հատկանիշներ, ինչպիսիք են երաշտի և հիվանդությունների նկատմամբ դիմադրողականությունը։
«Mars-ը հանձնառու է մշակել բույսերի բուծման այս առաջադեմ տեխնոլոգիան՝ կակաոյի արտադրությունը բարելավելու և գյուղատնտեսական մարտահրավերները արդյունավետորեն լուծելու համար։ Վերջնական նպատակն է օգնել լուծել կակաոյի առջև ծառացած մարտահրավերները ամբողջ աշխարհում՝ կապված կլիմայի փոփոխականության, բույսերի հիվանդությունների և շրջակա միջավայրի սթրեսի հետ», - ասվում է Pairwise-ի հայտարարության մեջ։
Համաձայնագիրը շոկոլադե սալիկների արտադրողին հասանելիություն կտա Pairwise-ի հարթակին, որը ներառում է բույսերի հատկանիշների գրադարան, և թույլ կտա Mars-ին հարմարեցնել այն բերքը, որն անհրաժեշտ է ավելի դիմացկուն և կայուն լինելու համար։
Mars-ն աշխարհի խոշորագույն սննդամթերք արտադրողներից մեկն է։ Գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Վիրջինիա նահանգի Մաքլին քաղաքում, ընկերության ապրանքանիշերի թվում են Mars-ը, Snickers-ը, Twix-ը, Bounty-ն, Milky Way շոկոլադե սալիկներ, Orbit մաստակը, Whiskas-ը և Pedigree կենդանիների կերերը։