Հնդկաստանը Թրամփի մաքսատուրքերի պատճառով կկորցնի երկու անգամ ավելի շատ գումար, քան խնայել էր ռուսական նավթ գնելով
3848
Չորեքշաբթի, 27 օգոստոսի, 2025 թ., 20:24
Դոնալդ Թրամփի կողմից Հնդկաստանի վրա սահմանված ներմուծման մաքսատուրքերը կարող են նրան մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում շատ ավելի թանկ արժենալ, քան Ուկրաինայի պատերազմի ամբողջ ընթացքում խնայել է՝ ռուսական նավթը զեղչով գնելով։
Վլադիմիր Պուտինի կողմից սանձազերծված պատերազմից առաջ Հնդկաստանը գործնականում նավթ չէր գնում Ռուսաստանից. մատակարարումները կազմում էին Հնդկաստանի նավթի ներմուծման 1%-ից պակասը։ Սակայն, քանի որ արևմտյան երկրները պատժամիջոցներ և գնի սահմանափակում սահմանեցին ռուսական նավթի վրա, այն վաճառվում էր զեղչով, որն այժմ կազմում է մոտ 7%՝ համեմատած հիմնական համաշխարհային տեսակների հետ, ինչպիսին է Brent-ը։ Արդյունքում, Հնդկաստանը 3,5 տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ խնայել է մոտ 17 միլիարդ դոլար, գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով վերլուծաբանների գնահատականներին։
Սակայն Թրամփի կողմից հնդկական ապրանքների վրա 50% մաքսատուրքերի սահմանումը կարող է կրճատել նրա արտահանումն ավելի քան 40%-ով կամ գրեթե 37 միլիարդ դոլարով՝ ըստ Դելիում գտնվող Գլոբալ առևտրի հետազոտությունների նախաձեռնության (GTRI): Եվ սա միայն ընթացիկ ֆինանսական տարվա համար է, որը սկսվել է ապրիլին և ավարտվում է 2026 թվականի մարտին: Այսօր Թրամփի՝ նախկինում «պարզ» 25% մաքսատուրքի դրույքաչափը կրկնապատկվել է՝ որպես ռուսական նավթի գնման համար պատժամիջոց:
«Ամերիկացի սպառողները գնում են հնդկական ապրանքներ: Հնդկաստանն այդ դոլարներն օգտագործում է ռուսական զեղչված նավթ գնելու համար: Այդ նավթը վերամշակվում և վերավաճառվում է ամբողջ աշխարհում հնդիկ առևտրականների կողմից՝ ռուս գործընկերների հետ լուռ համագործակցությամբ»,- գրել է Թրամփի առևտրի և արտադրության խորհրդական Փիթեր Նավարոն Financial Times-ի սյունակում՝ ակնհայտորեն նկատի ունենալով «Ռոսնեֆտին» և «Յունայթեդ Քեփիթալ Փարթներս»-ին՝ «Նայարա Էներջի» վերամշակման գործարանի ռուս բաժնետերերին: «Մինչդեռ Ռուսաստանը կոշտ արժույթ է կուտակում Ուկրաինայում իր ռազմական մեքենան ֆինանսավորելու համար»,- շարունակել է նա: