«Այս պահին «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ որևէ կոնկրետ բան չկա»․ Ֆիդան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված մի շարք համաձայնագրեր, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների միջև կնքված համաձայնագիրը, տարածաշրջանի համար շատ դրական պատկեր են ստեղծել։
Այս մասին տեղական TGRT Haber հրատարակությանը տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը խորհրդակցություններ է անցկացրել թուրքական կողմի հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման և համաձայնագրերի վերաբերյալ։
Նախարարը, նշելով, որ Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումը հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա, ընդգծել է այս հարցում Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությունը։
«Ներկայումս Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ որևէ կոնկրետ բան չկա։ Կողմերը կքննարկեն, թե ինչ կլինի և ինչպես կզարգանա իրավիճակը։ Մեր դիրքորոշումը հիմնված է վստահության վրա։ Մենք վստահում ենք մեր ադրբեջանցի եղբայրներին», - նշել է Ֆիդանը։