ԱՄՆ-ն բանակցություններ է վարել թալիբների հետ
ԱՄՆ-ն բանակցություններ է վարել «Թալիբան» շարժման հետ՝ ամերիկացի պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ, հաղորդում է «Ռոյթերս»-ը։ Հիշեցնենք՝ թալիբները Աֆղանստանում իշխանության գլուխ են 2021 թվականից։
Ամերիկյան կողմը ներկայացրել են նախագահի պատանդների ազատ արձակման հարցերով հատուկ դեսպանորդ Ադամ Բյոլերը և Աֆղանստանի հարցերով նախկին հատուկ դեսպանորդ Զալմայ Խալիլզադը։ Աֆղանական կողմը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարար Ամիր Խան Մութթաքին։
Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկու կողմերն էլ կշարունակեն բանակցությունները, «հատկապես միմյանց երկրներում պահվող քաղաքացիների վերաբերյալ»։ Սպիտակ տունը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դեռևս մեկնաբանություններ չեն արել։
«Ռոյթերս»-ի աղբյուրը հայտնել է, որ ԱՄՆ իշխանությունները հիասթափված են «Թալիբան»-ի կողմից մարդու իրավունքների վերաբերյալ պարտավորությունների կատարման դանդաղ տեմպից։