Եվրոպական հանձնաժողովը հայտարարում է Իսրայելի դեմ պատժամիջոցների մասին
Եվրոպական միության հանձնակատարները չորեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 17-ին, կառաջարկեն պատժամիջոցներ Իսրայելի դեմ՝ Գազայում նրա ռազմական գործողությունների պատճառով, երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 16-ին, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի խոսնակ Պաուլա Պինյոն, ինչպես մեջբերել է Reuters-ը։
«Վաղը հանձնակատարները կընդունեն Իսրայելի դեմ միջոցառումների փաթեթ։ Մասնավորապես՝ առաջարկ՝ կասեցնելու ԵՄ-ի և Իսրայելի միջև կնքված համաձայնագրերի որոշ առևտրային դրույթներ», - լրագրողներին ասել է խոսնակը։
ԵՄ-ն զգուշացրել է, որ Իսրայելի հարձակումը Գազայի վրա սպառնում է ավելի վատթարացնել «աղետալի» մարդասիրական իրավիճակը և վտանգել պատանդների կյանքը։
«ԵՄ-ն մշտապես կոչ է արել Իսրայելին չակտիվացնել իր գործողությունները Գազա քաղաքում։ Ռազմական միջամտությունը կհանգեցնի ավելի շատ ավերածությունների, ավելի շատ զոհերի և ավելի շատ տեղահանությունների», - ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի մեկ այլ խոսնակ՝ Անուար Էլ-Անունին։
Սեպտեմբերի 16-ին Իսրայելի պաշտպանության ուժերը սկսել են ցամաքային հարձակում՝ Գազան ամբողջությամբ գրավելու համար։
Դրանից առաջ Իսրայելի պաշտպանության բանակը կոչ էր արել տեղի բնակիչներին լքել քաղաքը, և մոտ 300,000 մարդ արդեն մեկնել է հարավ՝ «մարդասիրական գոտիներ»։ Գործողությունը սկսվեց ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի միջև հանդիպումից կարճ ժամանակ անց, որտեղ Վաշինգտոնը աջակցություն հայտնեց երկրին, բայց կոչ արեց արագ հարձակման։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առանձին զգուշացրեց Համասին 20 իսրայելցի պատանդների դեմ որևէ գործողությունից։