Առաջիկա 3 տարում Ռուսաստանը նախատեսում է պաշտպանության վրա ծախսել տարեկան 13 տրիլիոն ռուբլի
2026-2028 թվականների դաշնային բյուջեի նախագծի համաձայն՝ Ռուսաստանի պաշտպանական ծախսերը առաջիկա երեք տարիների ընթացքում նախատեսվում է հասցնել տարեկան մոտավորապես 13 տրիլիոն ռուբլու։
Չորեքշաբթի օրը կառավարության կողմից հաստատված բյուջեի նախագծի համաձայն՝ իշխանությունները հաջորդ տարի ռազմական ծախսերի վրա կծախսեն 12.6 տրիլիոն ռուբլի, 2027 թվականին՝ 13.6 տրիլիոն ռուբլի, իսկ 2028 թվականին՝ 13.0 տրիլիոն ռուբլի։
Մեկ տարի առաջ՝ հաջորդ երեք տարվա բյուջեն ընդունելիս, իշխանությունները պաշտպանության վրա ծախսերը կանխատեսել էին 12.8 տրիլիոն ռուբլի 2026 թվականին և 13.1 տրիլիոն ռուբլի 2027 թվականին։
2025 թվականին իշխանությունները նախատեսում էին պաշտպանության վրա ծախսել 13.5 տրիլիոն ռուբլի, իսկ անվտանգությունը՝ 17 տրիլիոն ռուբլի կամ ՀՆԱ-ի 8%-ը։ Սակայն, իրականում այդ ծախսերն ավելի բարձր են, հայտնել է Reuters-ի աղբյուրը։