«Սովկոմբանկ»-ի բաժնետերերի` 22 միլիոն դոլար արժողությամբ անշարժ գույքը սառեցվել է ԱՄՆ-ում՝ պատժամիջոցների պատճառով
Երկուշաբթի, 29 սեպտեմբերի, 2025 թ., 17:50
The Post and Courier-ի, The Atlanta Journal-Constitution-ի և Important Stories-ի համատեղ հետաքննությունը պարզել է, որ «Սովկոմբանկ»-ի ղեկավարության անշարժ գույքն ԱՄՆ-ում սառեցվել է պատժամիջոցների շրջանակներում։ Տուժածների թվում են բանկի համասեփականատերեր Սերգեյ և Դմիտրի Խոցիմսկիները, ինչպես նաև թոփ մենեջերներ, այդ թվում՝ խորհրդի նախագահ Դմիտրի Գուսևը։ Նրանք տներ են ձեռք բերել Հարավային Քարոլինայի Փալմեթո Բլաֆ հանգստավայրի բացառիկ համայնքում։ Գույքի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտավորապես 22 միլիոն դոլար։
Փալմեթո Բլաֆը հայտնի դարձավ երգիչ Ջասթին Բիբերի՝ 2019 թվականին այնտեղ կայացած հարսանիքից հետո։ Տարածքում առաջին գույքը 2010 թվականին գնել են Սերգեյ Խոցիմսկին և նրա այն ժամանակվա կինը՝ Ելենա Բասկինան։ Ավելի ուշ սեփականատերերի ցանկին միացան նրա եղբայր Դմիտրին, Գուսևը և Սովկոմբանկի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ և Hoff ցանցի համահիմնադիր Միխայիլ Կուչմենտը։
Գույքի մեծ մասը սառեցված էր և վաճառքի համար անհասանելի։ Բացառություն էր կազմում Խոցիմսկու առանձնատունը, որի արժեքը կազմում էր մոտավորապես 6 միլիոն դոլար: 2022 թվականի մարտի 13-ին՝ պատժամիջոցների կիրառումից 11 օր առաջ, այն փոխանցվել է նրա նախկին կնոջը: Տունը ներկայում վարձակալվում է գիշերը 2000 դոլարով: Ելենա Բասկինայի խոսքով՝ նա 2015 թվականից ի վեր ապրում է Միացյալ Նահանգներում և հրաժարվել է իր ռուսական ակտիվներից և նախկին ամուսնուց ստացած ալիմենտներից:
Պատժամիջոցները չեն ազդել Վրաստանում գտնվող առևտրային անշարժ գույքի վրա: 2014-2021 թվականներին Խոցիմսկու և Բասկինայի հետ կապված կազմակերպությունները վարձակալության համար նախատեսված մանրածախ առևտրի անշարժ գույքում ներդրել են ավելի քան 37 միլիոն դոլար: Վարձակալներից մեկը՝ «Neighbor's Pub»-ի սեփականատեր Դուգ Լանդաուն, ասել է, որ ամսական մոտ 30,000 դոլար է վճարել մի ընկերության, որը, պարզվել է, որ պատկանում է Խոցիմսկուն: Իրավաբանները հետագայում հաստատել են, որ սեփականության իրավունքը փոխվել է: Բասկինան պնդում է, որ 2022 թվականի մարտին նա ստացել է Ջորջիայի անշարժ գույքի սեփականատեր ընկերությունների բաժնետոմսերի լիիրավ իրավունքներ: Խոցիմսկու հետ ակտիվների բաժանման պայմանագիրը վերանայվել է 2021 թվականի ամռանը։
Սահմանային գրառումների համաձայն՝ Խոցիմսկին հաճախակի է այցելել Միացյալ Նահանգներ, բայց հրաժարվել է մեկնաբանել սեփականությունից հրաժարվելու պատճառը։ FinCEN-ի նախկին փոխտնօրեն Քիմբերլի Դոնովանը հայտնել է, որ 2022 թվականի սկզբին ռուսական էլիտայի շատ անդամներ սկսել են ակտիվներ փոխանցել հարազատներին և նախկին ամուսիններին։