«Չեմ կարծում, որ շաթդաունն այդքան երկար կտևի». ԱՄՆ-ի փոխնախագահ
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը վստահ է, որ ամերիկյան կառավարության մասնակի փակումը՝ շաթդաունը, որը սկսվել էր երեկ երեկոյան, երկար չի տևի։
«Ես իսկապես չեմ կարծում, որ շաթդաունն այդքան երկար կտևի»,- ասել է Վենսը Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա նաև իրավիճակի համար մեղադրել է Դեմոկրատական կուսակցությանը։
«Սենատի դեմոկրատների ձախ թևը փակել է կառավարությունը, քանի որ մենք հրաժարվել ենք նրանց տրամադրել հարյուր միլիարդավոր դոլարների առողջապահական նպաստներ անօրինական ներգաղթյալների համար», - նշել է փոխնախագահը։
Վենսը նշել է, որ այս ծախսերը բյուջեում ներառելու պահանջը դեմոկրատների առաջարկի առաջին կետն էր կառավարության վերաբացման վերաբերյալ։
Սեպտեմբերի 29-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը բանակցություններ է վարել երկու կուսակցությունների առաջնորդների հետ՝ կառավարության ժամանակավոր ֆինանսավորման վերաբերյալ։ Հանդիպումն ավարտվել է առանց արդյունքի. կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ և շարունակել են միմյանց մեղադրել առաջիկա շաթդաունի համար։