«ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմը նոր, ծայրահեղ թափ է հավաքում». քաղաքագետ
ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմը շարունակվում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին ժամկետից ի վեր, բայց այն թափ է հավաքում։ Երկու կողմերն էլ փորձում են ամրապնդել իրենց բանակցային դիրքերը, բայց արդյունքը անորոշ է, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարության Դիվանագիտական ակադեմիայի արդիական միջազգային խնդիրների ինստիտուտի փորձագետ Վլադիմիր Նեժդանովը։
Պեկինը նախկինում արձագանքել էր Թրամփի կողմից Չինաստանի նկատմամբ 100% մաքսատուրքերի մասին հայտարարությանը՝ մեղադրելով Վաշինգթոնին կրկնակի ստանդարտների մեջ։ Չորեքշաբթի օրը Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն առևտրային պատերազմի մեջ է Չինաստանի հետ։ «ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմը նոր, ծայրահեղ թափ է հավաքում։ Այսպիսով, եթե խոսքը ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմի մասին է, կարո՞ղ ենք ասել, որ այն ավարտվել է Դոնալդ Թրամփի առաջին ժամկետից ի վեր։ Իմ կարծիքով, այն չի ավարտվել, բայց փոքր-ինչ փոփոխվել է։ Եթե խոսքը Թրամփի առաջին ժամկետի մասին է, ապա առևտրային պատերազմի գաղափարը հեղափոխական էր նրանով, թե ինչպես կփոխի միջազգային հարաբերությունները, քանի որ դրանից առաջ կար այն ընկալումը, որ Չինաստանը կարող է քաղաքականապես փոխվել»,- ասել է փորձագետը։
Նրա խոսքով՝ կային գաղափարներ, որ Չինաստանն ու Ամերիկան կարող են համակեցության մեջ լինել՝ որպես երկու խոշոր տերություններ՝ գործելով նմանատիպ քաղաքական դիրքերից։ «Այնուամենայնիվ, Դոնալդ Թրամփի առաջին ժամկետը, Չինաստանի հետ բարդ մրցակցության սրումը և, ի վերջո, առևտրային պատերազմը վերջապես լուծեցին այս հարցը։ Այս քննարկումներում մենք սկսեցինք խոսել ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև աճող հակասությունների մասին. մենք սկսեցինք խոսել առևտրային պատերազմի մասին, որն էլ ավելի շատ հակասություններ ավելացրեց քաղաքական, գաղափարախոսական և այլ ոլորտներում։ Եվ այնուհետև մենք ողջունեցինք ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային համաձայնագրի առաջին փուլի ստորագրումը 2020 թվականի սկզբին։ Արդյո՞ք այն հաջողված էր։ Այսօր դժվար է ասել, քանի որ կորոնավիրուսի համավարակը և դրան ուղեկցող տնտեսական դժվարությունները սրել են այն», - նշել է գործակալության աղբյուրը։
Նեժդանովը ընդգծել է, որ առևտրային պատերազմը դժվար թե կարելի է համարել լիովին ավարտված, քանի որ երկու կողմերն էլ դրանից դժգոհ են դուրս եկել։