Իրանը ջրային ճգնաժամի եզրին է. Թեհրանին սպառնում է տարհանում
Իրանը վերջին տասնամյակի ամենածանր ջրային ճգնաժամն է ապրում: Իշխանություններն զգուշացրել են, որ եթե անձրևները չսկսվեն մինչև դեկտեմբեր, ավելի քան 10 միլիոն բնակչություն ունեցող Թեհրանում կարող է ջրի ռացիոնալացում մտցվել, իսկ եթե երաշտը շարունակվի, որոշ բնակիչներ կարող են տարհանվել: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Իրանցի փորձագետների կարծիքով Թեհրանին մատակարարող հինգ ջրամբարներում ջրի մակարդակը գրեթե կիսով չափ նվազել է, և դրանցից ամենամեծը՝ Ամիր-Քաբիրը, լցված է ընդամենը 8%-ով: Եթե սպառումը չկրճատվի, քաղաքը կարող է երկու շաբաթ անց առանց ջրի մնալ: Ազգային ջրամատակարարման ընկերությունը խոստովանել է, որ մայրաքաղաքի որոշ շրջաններում խողովակներում ճնշումը գիշերը զրոյի է իջնում: Երկիրը պատած երաշտը սրվել է տասնամյակների տնտեսական կառավարման պատճառով՝ ամբարտակների չափազանց մեծ կառուցում, անօրինական հորատանցքերի փորում և անարդյունավետ գյուղատնտեսություն: Ջրային հետազոտությունների ինստիտուտի ղեկավարի խոսքով՝ անցյալ տարի տեղումների քանակը 40%-ով ցածր էր նորմայից, և չորային եղանակը կտևի մինչև դեկտեմբերի վերջ:
Ճգնաժամը զգացվում է ամբողջ երկրում: Իրանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքում՝ Մաշհադում, ջրային պաշարները նվազել են 3%-ից ցածր մակարդակի, իսկ 19 խոշոր ամբարտակներ ամբողջությամբ չորացել են։ Մարդիկ բողոքում են, որ ջուրը անհետանում է առանց նախազգուշացման և մեղադրում են իշխանություններին անգործունակության մեջ։ Շոգը վատթարացրել է իրավիճակը. ամռանը որոշ շրջաններում ջերմաստիճանը գերազանցել է 50°C-ը, այդ իսկ պատճառով իշխանությունները չպլանավորված հանգստյան օրեր են մտցրել՝ էլեկտրաէներգիայի և ջրամատակարարման վրա ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու համար։ Կառավարությունը գիտակցում է կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը, սակայն շատ իրանցիներ կարծում են, որ հիմնական պատճառը կոռուպցիան և վատ կառավարումն է։