Չինաստանն ստեղծում է «ստվերային նավատորմ»՝ ռուսական գազ գնելու համար. Bloomberg
Չինաստանն ակտիվորեն ձևավորում է գազակիրների սեփական «ստվերային նավատորմը»՝ ռուսական հեղուկացված բնական գազի (LNG) ներմուծումը մեծացնելու և արևմտյան պատժամիջոցները շրջանցելու համար, հաղորդում է Bloomberg-ը: Գործակալության տվյալներով՝ Պեկինն օգտագործում է այնպիսի սխեմա, ինչպիսին արդեն օգտագործվում է ռուսական նավթը տեղափոխելու համար։
Նման նավերից մեկը՝ CCH Gas-ը, որը տեղափոխում էր ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկում ներառված ռուսական բեռներ, թաքցրել է իր գտնվելու վայրը չինական նավահանգստին մոտենալիս: Սեփականատերը Հոնկոնգից CCH-1 Shipping ընկերությունն է, որը կապված է Samxin Secretarial Services ընկերության հետ, որը իրավաբանական հասցեներ է տրամադրում այն ընկերություններին, որոնք թաքցնում են շահառուներին: Սինգապուրի ափերի մոտ հայտնված մեկ այլ գազատար՝ Kunpeng-ը, վերջերս վերանվանվել է և անցել է Չինաստանի և Մարշալյան կղզիների քիչ հայտնի ընկերությունների կառավարման տակ: Այս ընկերությունները նախկինում մասնակցել են այլ տեսակի վառելիքի առևտրին, որոնք պատժամիջոցների տակ են։
Հեղուկ բնական գազի համար նման նավատորմ ստեղծելը դժվար խնդիր է, քանի որ նման նավերը պետք է վառելիք տեղափոխեն -162°C ջերմաստիճանում, իսկ աշխարհում համապատասխան գազատարների քանակը սահմանափակ է՝ մոտ 800 միավոր։ Սա դրանց տեղաշարժի հետևումն ավելի թափանցիկ է դարձնում, քան նավթատարների դեպքում։