Պետդուման հաստատել է հարկերի և ռազմական ծախսերի ավելացումն ու առողջապահության ֆինանսավորման կրճատումը
3514
Երեքշաբթի, 18 նոյեմբերի, 2025 թ., 21:21
Երեքշաբթի օրը կայացած լիագումար նիստում Պետդուման երկրորդ, հիմնական ընթերցմամբ հաստատել է բյուջետային օրինագծերի փաթեթը։ Այս օրինագծերը ներառում են հարկերի ավելացում, ռազմական և անվտանգության ուժերի վրա ռեկորդային ծախսեր, ինչպես նաև առողջապահական հիմնական նախագծերի կրճատումներ։
336 կողմ ձայներով պատգամավորները ընդունել են ԱԱՀ-ն 20%-ից մինչև 22% բարձրացնելու մասին օրենքը, որը, ըստ Ֆինանսների նախարարության գնահատականների, գանձարանի համար կապահովի 1,2 տրիլիոն ռուբլու լրացուցիչ եկամուտ։
Միևնույն ժամանակ, Դուման հաստատել է փոքր բիզնեսի համար արմատական ​​հարկային բարեփոխում, որը կազդի հարյուրհազարավոր ձեռնարկատերերի վրա։ Պարզեցված հարկային համակարգի շեմը, որն օգտագործվում է 4,4 միլիոն փոքր ընկերությունների կողմից, տարեկան եկամտի 60 միլիոն ռուբլուց կկրճատվի մինչև 20 միլիոն՝ 2026 թվականին, 15 միլիոն՝ 2027 թվականին, և 10 միլիոն՝ սկսած 2027 թվականից։ Ավելի բարձր եկամուտ ունեցողները կսկսեն վճարել ԱԱՀ։
Միաժամանակ, բիզնեսի համար տուգանքները կավելանան 1,5-3 անգամ, իսկ տուրքերը՝ 1,5-10 անգամ։ Ֆիզիկական անձանցից և ընկերություններից տուգանքների հավաքագրման ընդհանուր պլանը ավելացվել է 1,5 անգամ՝ տարեկան մինչև 300 միլիարդ ռուբլի։
Ընդհանուր առմամբ, բյուջեի մասին օրենքի համաձայն, Ֆինանսների նախարարությունը նախատեսում է լրացուցիչ հարկերի տեսքով հավաքագրել 3,2 տրիլիոն ռուբլի, ընդհանուր առմամբ՝ 40,28 տրիլիոն ռուբլի։ Ծախսերը կավելանան 1,2 տրիլիոն ռուբլով՝ հասնելով 44,07 տրիլիոնի։
Ազգային պաշտպանությունը կմնա ամենամեծ ծախսային հոդվածը. դրան կհատկացվի բյուջեի մոտավորապես 30%-ը կամ 12,9 տրիլիոն ռուբլի։ 2027 թվականին այս գումարը կաճի մինչև 13,565 տրիլիոն ռուբլի, իսկ 2028 թվականին՝ կհասնի 13.048 տրիլիոն ռուբլու։ Արդյունքում, բյուջեն երեք տարվա ընթացքում ռազմական և զենքի ձեռքբերման վրա կծախսի 39,5 տրիլիոն ռուբլի կամ 487 միլիարդ դոլար։
«Ազգային անվտանգություն» կատեգորիայի ծախսերը, որոնք ներառում են ոստիկանության, Ազգային գվարդիայի, հատուկ ծառայությունների, քննչական կոմիտեի և այլ անվտանգության մարմինների բյուջեները, կավելանան 420 միլիարդ ռուբլով՝ հասնելով 3,91 տրիլիոնի: Ընդհանուր առմամբ, անվտանգության մարմինները կստանան դաշնային բյուջեի 38%-ը կամ 16.84 տրիլիոն ռուբլի:
Ազգային տնտեսության աջակցության ծախսերը կավելանան 414 միլիարդ ռուբլով՝ հասնելով 4,768 տրիլիոնի, բնակչության սոցիալական աջակցության ծախսերը՝ 611 միլիարդ ռուբլով՝ հասնելով 7,103 տրիլիոնի, բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների ծախսերը՝ 197 միլիարդ ռուբլով՝ հասնելով 1,996 տրիլիոնի, իսկ կրթության ծախսերը՝ 167 միլիարդ ռուբլով՝ հասնելով 1,744 տրիլիոնի:
Պետական ​​քարոզչության բյուջեն կստանա լրացուցիչ 9,1 միլիարդ ռուբլի՝ հասնելով 146,3 միլիարդ ռուբլու նոր ռեկորդի:
Դաշնային առողջապահության ծախսերը փաստացի սառեցվել են՝ հաջորդ տարի կկազմեն 1.87 տրիլիոն ռուբլի, այս տարվա 1.86 տրիլիոնի համեմատ: Միաժամանակ, «Երկար և ակտիվ կյանք» ազգային նախագծի (նախկինում՝ «Առողջապահություն» ազգային նախագիծ) ֆինանսավորումը կկրճատվի 26%-ով՝ մինչև 274,2 միլիարդ ռուբլի։
Առողջապահության առաջնային համակարգի արդիականացման ծրագիրը (2,3 անգամ), դաշնային շտապ օգնության զարգացման նախագիծը (-28%) և շաքարախտի (-13%), քաղցկեղի (-3,1%) և սրտանոթային հիվանդությունների (-2,5%) դեմ պայքարի ծրագրերը կկրճատվեն։
Բյուջեն ընդունվում է «դժվար և մարտահրավերներով լի պայմաններում», քվեարկությունից հետո հայտարարել է խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։ «Մեր երկրի նկատմամբ կիրառվել է ավելի քան 30,000 պատժամիջոց։ Դուք տեսնում եք, թե ինչ անբարյացակամ գործողություններ է ձեռնարկում Եվրոմիությունը մեր ակտիվների դեմ»,- նշել է նա։
Վոլոդինի խոսքով՝ բյուջեն ուղղված է «երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին» անդրադառնալու և «քաղաքացիների շահերը» պաշտպանելուն։