Բրիտանական հայտնի բանկը դադարեցնում է իր գործունեությունն Ուկրաինայում
Բրիտանական Revolut նեոբանկը դադարեցնում է իր գործունեությունը Ուկրաինայում՝ տեղական բանկային կանոնակարգերի պատճառով։ Օգտատերերը կկարողանան իրենց հաշիվներից միջոցներ հանել 60 օրվա ընթացքում, ասվում է ընկերության կողմից ուկրաինացի օգտատերերին ուղարկված հայտարարության մեջ:
Հաջորդ 60 օրվա ընթացքում հաշիվները կարող են օգտագործվել սովորականի պես։ Այս ժամանակահատվածից հետո հաշիվը կփակվի։ Օգտատերերը կկարողանան միջոցներ հանել միայն արտաքին բանկային հաշվին։ Հետևաբար, Revolut-ը խորհուրդ է տալիս հաշվից բոլոր ակտիվները հանել՝ համապատասխան հաշվետվությունները վերբեռնելով։
Կրիպտոարժույթների և մետաղների բոլոր բաց դիրքերը պետք է վաճառվեն մինչև հաշվի փակման ամսաթիվը։ Եթե օգտատերը դա չանի, բանկը կվաճառի դրանք, ստացված գումարը կփոխարկի ֆիատ արժույթի և գումարը կփոխանցի օգտատիրոջ հիմնական հաշվին։
Revolut-ը գործունեությունն սկսել է Ուկրաինայի շուկայում փետրվարի 11-ին՝ օգտագործելով իր լիտվական բանկի՝ Revolut Bank UAB-ի ԵՄ բանկային լիցենզիան։ Փետրվարի 27-ին Ազգային բանկը կոչ արեց հաստատությանն ստանալ ուկրաինական բանկային լիցենզիա՝ համաձայն «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» Ուկրաինայի օրենքի։ Մեկ այլ տարբերակ էր կարգավորող մարմնի կողմից օտարերկրյա բանկի մասնաճյուղի կարգավիճակով հաստատում ստանալը։ Կողմերը քննարկել են ուկրաինական բանկային լիցենզիա ստանալու հարցը, սակայն չեն կարողացել ընդհանուր լեզու գտնել։ Ապրիլին Revolut-ը ժամանակավորապես կասեցրել է Ուկրաինայից նոր հաճախորդների գրանցումը։ Revolut-ի համահիմնադիրը Ուկրաինայի քաղաքացի է, և նոյեմբերին դրա շուկայական արժեքը հասել է 75 միլիարդ դոլարի։