12-ամյա ռուս տղան հաղթել է շախմատի աշխարհի չեմպիոնին կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունում
12-ամյա ռուս Սերգեյ Սկլոկինը Դոհայում ընթացող աշխարհի կայծակնային շախմատի առաջնության երրորդ փուլում հաղթեց Հնդկաստանի ներկայացուցիչ Գուկեշ Դոմարաջային։
Սկլոկինը խաղաց սպիտակ խաղաքարերով։ Խաղն ավարտվեց 80-րդ քայլում։ Մրցաշարի սկզբում ռուսը հաղթեց երեք խաղ և առաջատարների շարքում է Մագնուս Կարլսենի հետ միասին։
Ավելի վաղ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ), Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) հետ խորհրդակցություններից հետո, արգելել էր Ռուսաստանի և Բելառուսի մարզիկներին մեծահասակների մակարդակով մրցել իրենց ազգային խորհրդանիշների ներքո։
Աշխարհի կայծակնային առաջնությունը բաց մրցաշարի ձևաչափ է՝ շվեյցարական համակարգով, և բաղկացած է 19 փուլից։ Մրցաշարն ավարտվում է դեկտեմբերի 30-ին։