Շվեդիան քննարկում է ազգային արժույթից հրաժարվելու հարցը՝ հօգուտ եվրոյի
Շվեդիայի լիբերալ կուսակցության խորհրդարանի անդամ Սեսիլիա Ռոնը հայտարարել է, որ երկիրը պետք է դիտարկի իր ազգային արժույթից՝ շվեդական կրոնայից, հրաժարվելու հարցը՝ հօգուտ եվրոյի, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Ռոնի խոսքով՝ փոքր տնտեսությունների խոցելիությունը մեծանում է աշխարհի գերտերությունների միջև աճող մրցակցության ֆոնին։ Եվրոպական արժույթին անցումը Շվեդիային թույլ կտա ամրապնդել քաղաքական կապերը և մեծացնել իր դերը ԵՄ դրամավարկային հարցերով խորհրդատվական մարմիններում։
Ռոնը ընդգծել է, որ չնայած Շվեդիան միացել է ՆԱՏՕ-ին և ամրապնդում է պաշտպանական համագործակցությունը իր եվրոպացի գործընկերների հետ, արժութային կապերից հրաժարվելը երկիրը մեկ ոտքով դուրս է թողնում ընդհանուր համակարգից։ Եվրոն կարող է նպաստել առևտրին և ընդլայնել ներդրումները երկրի տնտեսությունում։ Այս տարվա հունվարին խորհրդարանականները մտահոգություն հայտնեցին կրոնայի կայունության վերաբերյալ։ Արժույթը տասը տարվա ընթացքում կորցրել է իր արժեքի ավելի քան 20%-ը, իսկ համաշխարհային տնտեսական անկարգությունները և Բալթյան տարածաշրջանում անկայունությունը մեծացնում են արագ արժեզրկման ռիսկը։ Եվրոյին անցումը նախկինում քննարկվել էր Շվեդիայում. 2003 թվականին ընտրողները քվեարկել էին միասնական եվրոպական արժույթի դեմ։