«Ռոսպոտրեբնադզորը» կասեցրել է «Ջերմուկ»-ի 64,5 մլն շշի իրացումը
«Ռոսպոտրեբնադզորը» լրացուցիչ հանձնարարական է ուղարկել «Չեստնի Զնակ» համակարգի օպերատորին՝ Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրի 64,5 միլիոն միավորի իրացումը կասեցնելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Նշվում է, որ դրա համար հիմք են հանդիսացել արտադրողի կողմից տեխնիկական կարգավորման մասին օրենսդրության պարտադիր պահանջների խախտումները: Գերատեսչության տեղեկատվության համաձայն՝ ջրում հայտնաբերվել է հիդրոկարբոնատի՝ իոնի, քլորիդների և սուլֆատների պարունակության գերազանցում, ինչը կարող է մոլորությունների հանգեցնել բուժիչ հատկությունների շուրջ և բացասաբար ազդել առողջության վրա:
Հաղորդվում է, որ 2026 թվականի սկզբից ի վեր Ռուսաստանում արգելափակվել է հայկական «Ջերմուկի» 38,4 միլիոն շշի վաճառքը՝ ինչպես մանրածախ, այնպես էլ առցանց վաճառքում։