Նոր փոփոխություններ` ֆուտբոլային կանոններում
Միջազգային ֆուտբոլային ասոցիացիայի խորհուրդը (IFAB) պաշտոնապես վավերացրել է արմատական ​​կանոնների փոփոխությունների փաթեթը, որը ուժի մեջ կմտնի հունիսի 11-ին ԱՄՆ-ում, Կանադայում և Մեքսիկայում կայանալիք Աշխարհի առաջնությունում: Նպատակը ժամանակի վատնման և կեղտոտ խաղադաշտերի դեմ լիակատար պայքարն է։
5 վայրկյան նետման համար. եթե խաղացողը դիտավորյալ հետաձգում է նետումը, մրցավարը սուլում է, սկսում է տեսողական ձեռքերի հաշվարկ, ապա պարզապես տալիս է նետումը մրցակցին։
5 վայրկյան գոլային հարվածի համար. դարպասապահներին այլևս չի թույլատրվի մեկ րոպեով ուղղել գուլպաները։ Եթե դարպասապահը ժամանակ է վատնում դարպասային հարվածի վրա, մրցավարը, հետհաշվարկից հետո, թիմին նշանակում է անկյունային հարված։
10 վայրկյան փոխարինման համար. խաղադաշտից դուրս եկող խաղացողը պետք է լքի խաղադաշտը մոտակա ցանկացած կետից 10 վայրկյանի ընթացքում։ Եթե նա ձախողվի, փոխարինող խաղացողը պետք է սպասի պահեստայինների նստարանին ևս մեկ րոպե, և թիմը այդ ժամանակը կանցկացնի մեկ խաղացողով պակաս։
Մեկ րոպե վնասվածքի դեպքում. եթե դաշտում ներկա են բժիշկներ, դաշտի՝ վնասվածք ստացած խաղացողը պետք է խաղի վերսկսումից հետո մնա խաղադաշտում ուղիղ 60 վայրկյան: Բացառություններ են գլխի վնասվածքները, 11 մետրանոց հարվածները և այն դեպքերը, երբ մրցակիցը քարտ է ստացել խախտման համար։
Ուղիղ կարմիր քարտ՝ բերանը ծածկելու համար. այժմ, հակառակորդի հետ բախումների ժամանակ բերանը ձեռքով, օձիքով կամ մարզաշապիկով ծածկելը կհանգեցնի հեռացման: Այս կանոնը մտցվել է Վինիսիուսի և Ջանլուկա Պրեստիաննիի միջև Չեմպիոնների լիգայի «Բենֆիկա»-«Ռեալ Մադրիդ» խաղում տեղի ունեցած ռասիստական ​​միջադեպից հետո, որտեղ խախտումը հնարավոր չէր ապացուցել թաքցված շուրթերի պատճառով:
Հեռացում դեմարշի համար. եթե խաղացողը դաշտը լքում է առանց թույլտվության՝ մրցավարի որոշման դեմ բողոքելով, նա ստանում է ուղիղ կարմիր քարտ: Եթե մարզիչը կոչ է անում թիմին հեռանալ, մարզիչը նույնպես հեռացվում է, և թիմը ստանում է տեխնիկական պարտություն։
Վիդեո մրցավարները այժմ կարող են պաշտոնապես միջամտել և չեղյալ համարել սխալմամբ շնորհված երկրորդ դեղին քարտերը (նախկինում VAR-ը վերանայում էր միայն ուղիղ կարմիր քարտերը):
VAR-ը նաև այժմ արագ կստուգի, թե արդյոք անկյունայինը ճիշտ է նշանակվել, բայց միայն՝ նախքան գնդակը խաղադաշտ դուրս գալը։
Կարևոր մանրամասնություն. նետումների և տուգանային հարվածների ժամանակաչափերը ավտոմատ չեն լինի։ Դրանք գործարկվում են բացառապես խաղի մրցավարի կողմից, երբ նա նկատում է ժամանակի ակնհայտ վատնում: