«Հայաստանին նոր տրանշ տրամադրելու վերաբերյալ ԱՄՀ-ի որոշումը քաղաքական ազդանշան է». Իվան Պյատիբրատով
ՌԴ Ֆինանսական համալսարանի դոցենտ, քաղաքագետ Իվան Պյատիբրատովը նշել է, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) որոշումը՝ Հայաստանին նոր տրանշ տրամադրելու վերաբերյալ, քաղաքական ազդանշան էր։ Նա կարծում է, որ Արևմուտքը ոչ միայն ընդունել է երկրում վերջին քաղաքական գործընթացների արդյունքները, այլև ցուցադրում է իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործող կառավարությանը, այդ թվում՝ ֆինանսապես։
Չորեքշաբթի՝ հունիսի 10-ին, «Նովոստի Մեյլ»-ին տված հարցազրույցում փորձագետը նշել է, որ եթե այլ քաղաքական ուժեր հաղթեին, ԱՄՀ-ն, հավանաբար, չէր հաստատի նոր տրանշը, և որ կարող էին հետևել ընտրախախտումների մասին մեղադրանքները։ Նա նաև նշել է, որ հիմնադրամի հնարավոր ֆինանսական օգնությունը անհամեմատելի է ռուս-հայաստանյան առևտրի ծավալի հետ, որը 2025 թվականի վերջին կգերազանցի 6 միլիարդ դոլարը։
Փորձագետը նշել է, որ 25 միլիոն դոլար գումարը, հավանաբար, էականորեն չի ազդի երկրի տնտեսության վրա, բայց կարող է զգալի քաղաքական նշանակություն ունենալ։ Նրա կարծիքով, ԱՄՀ-ի որոշումը արդյունավետորեն ցույց է տալիս ներկայիս կառավարությանը և նրա նախաձեռնություններին աջակցությունը։ Նա նաև կարծում է, որ արտաքին գործիչների համար ավելի շահավետ է աշխատել էլիտաների հետ, քան զգալի միջոցներ ներդնել երկրի տնտեսությունում։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 10-ին, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հաստատել էր Հայաստանին 25 միլիոն դոլարի վարկը՝ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության՝ ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո։ Նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են այս համաձայնագիրը դիտարկել որպես նախազգուշական միջոց, հաղորդում է «Մոսկվա 24»-ը։ ԱՄՀ-ն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ծրագիրը համարում են կանխարգելիչ և չեն մտադիր օգտագործել միջոցները, եթե դա բացարձակ անհրաժեշտ չէ, հաղորդում է «360.ru»-ն։
Նախորդ տրանշը ներառյալ՝ ծրագրի շրջանակներում հասանելի ընդհանուր ֆինանսավորումը կհասնի մոտավորապես 50,2 միլիոն դոլարի, ըստ kp.ru-ի։