Երկուշաբթի, 15 հունիսի, 2026 թ., 21:52
Պորտուգալիայի խոշորագույն բանկը՝ Caixa Geral de Depositos-ը, սկսել է ծանուցումներ ուղարկել ռուսական անձնագրեր ունեցող հաճախորդներին հաշիվների փակման մասին: Սա նշանակում է ծառայության հարկադիր դադարեցում՝ որն ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 14-ից: Այս մասին RBC-ին հայտնել են հաճախորդները և հատուկ չաթերի մասնակիցները:
Ծանուցումներում նշվում է, որ բանկը կփակի բոլոր կապված հաշիվները և կչեղարկի կապված ծառայությունները: Հաճախորդներին նաև խնդրվում է վերադարձնել չօգտագործված չեկային գրքույկները, բանկային քարտերը և հաշիվ մուտք գործելու այլ գործիքներ: Մնացած միջոցները կարող են վերադարձվել բանկի մասնաճյուղում:
Չաթի հաղորդագրություններից դատելով՝ նամակները հիմնականում ստացվել են ռուսների կողմից, որոնք չունեին Պորտուգալիայի վավեր բնակության թույլտվություն կամ նրանց կողմից, ովքեր չէին թարմացրել իրենց կարգավիճակը բանկում: Այնուամենայնիվ, որոշ հաճախորդներ պնդում են, որ ծանուցումներ են ուղարկվել նաև բնակության թույլտվություն ունեցողներին և եվրոպական և պորտուգալական ընկերությունների աշխատակիցներին: Caixa Geral de Depositos-ի հաճախորդներից մեկը չաթում հայտնել է, որ մասնաճյուղի աշխատակիցները բացատրել են իրեն բանկի ծրագրերը՝ փակելու բոլոր ռուսական անձնագրեր ունեցողների հաշիվները, որոնք չունեն վավեր բնակության թույլտվություն:
Դեռևս 2026 թվականի ապրիլին բանկի որոշ հաճախորդներ ստացել էին իրենց անձնական տեղեկությունները թարմացնելու հարցումներ: Որոշ օգտատերեր, ովքեր այժմ ստացել են հաշվի փակման ծանուցումներ, հաստատել են, որ բանկը նախկինում խնդրել էր թարմացված բնակության կարգավիճակի մասին տեղեկատվություն: