«Ռոսսելխոզնադզորը» հուլիսի 27-ից կսահմանափակի Հայաստանից կաթնամթերքի ներմուծումը
«Ռոսսելխոզնադզորը» հուլիսի 27-ից սահմանափակումներ կսահմանի Հայաստանից Ռուսաստան կաթնամթերքի ներմուծման վրա, ասվում է գերատեսչության կայքում տեղադրված նյութերում։ «Պարտավորեցնում եմ ապահովել Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն կաթնամթերքի ներմուծումը թույլ չտալու վերահսկողությունը 27.07.2026-ից»,- ասվում է հրապարակված փաստաթղթում, որը ստորագրվել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավարի տեղակալ Կոնստանտին Սավենկովի կողմից։ Այն ուղարկվել է գերատեսչության տարածքային վարչությունների ղեկավարներին։ Նույն փաստաթղթում նշվում է, որ Մաքսային միության ռեեստրում «Սպայկա» ՍՊԸ-ի, «Գրին Պրոդ» ՍՊԸ-ի, «Արաքս 2» ԱԿ-ի և «Ալաշկերտ գրուպ» ՍՊԸ-ի հայկական ձեռնարկությունների կարգավիճակը հուլիսի 27-ից կփոխվի «ժամանակավորապես սահմանափակված»-ի։
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ հուլիսի 14-ից 21-ը մասնագետները ստուգումներ են անցկացրել Հայաստանի կաթ վերամշակող ձեռնարկություններում, որոնք իրենց արտադրանքը մատակարարում էին Ռուսաստան։ Նշվում է, որ ստուգումների ընթացքում հայտնաբերվել են խախտումներ։ «Հայտնաբերված խախտումները հաշվի առնելով՝ Ռոսսելխոզնադզորը միջոցներ է ձեռնարկել՝ կանխելու Ռուսաստան առանձնապես վտանգավոր վարակների ներթափանցումը և ներքին շուկայում ոչ անվտանգ կաթնամթերքի իրացումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։