«Մենք Իրանից այնքան գումար կաշխատենք, որքան Վենեսուելայից». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդում է, որ Վաշինգթոնը Իրանից նույնքան շահույթ կվաստակի, որքան վենեսուելական նավթից։
«Մենք Վենեսուելայից շատ գումար ենք ստանում՝ միլիարդավոր դոլարներ։ Նույնը կպատահի նաև Իրանի հետ», - լրագրողներին ասել է Թրամփը Air Force One-ում։ Անցյալ շաբաթ Financial Times-ը հաշվարկել է, որ ԱՄՆ-ն այս տարի վենեսուելական նավթի վաճառքից ավելի քան 13 միլիարդ դոլար է վաստակել։
Կարակասում իշխանության փոփոխությունից հետո ԱՄՆ-ի և Վենեսուելայի միջև նոր համաձայնագրերի պայմանների համաձայն՝ նավթից ստացված եկամուտները կուտակվում են Վաշինգթոնի կողմից վերահսկվող հաշիվներում։
Հուլիսի 8-ին Թրամփը հայտարարեց, որ հունիսի 18-ի գիշերը Իրանի հետ կնքված հրադադարն այլևս ուժի մեջ չէ։ Հուլիսի 8-ից ի վեր ԱՄՆ-ի զինված ուժերը մի քանի հարձակումներ են իրականացրել Իրանի վրա։ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը պնդում է, որ սա Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ Իրանի գործողությունների պատասխանն էր։