Johnson & Johnson-ը կվճարի 5.5 միլիարդ դոլար տալկի վերաբերյալ դատական ​​​​հայցերի համար
Johnson & Johnson-ն առաջարկել է վճարել մինչև 5.5 միլիարդ դոլար՝ ԱՄՆ-ում տասնյակ հազարավոր դատական ​​​​հայցեր կարգավորելու համար, որոնցում պնդվում է, որ Johnson-ի մանկական ցանափոշին և տալկ պարունակող այլ արտադրանքները առաջացնում են ձվարանների քաղցկեղ։
Ընկերության դատական ​​​​գործերի փոխնախագահ Էրիկ Հաասը մեղադրող կողմի մեղադրանքներն անվանել է «անհիմն» և երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ J&J-ն պատրաստ է համաձայնության գալ՝ հարցը վերջնականապես լուծելու համար։
Haas-ը նշել է, որ ընկերությունը վստահ է, որ «վերջիվերջո կհաղթի հետագա դատական ​​​​գործընթացում», ինչպես մինչ օրս վարել է դատական ​​​​գործընթացների մեծ մասը։ Այնուամենայնիվ, առաջարկվող համաձայնագիրը «թույլ կտա ընկերությանը թողնել այս հարցը անցյալում» և կենտրոնանալ «կյանք փրկող դեղամիջոցներ և սարքեր մշակելու մեր առաքելության վրա»։
J&J-ն նշել է, որ համաձայնագիրը ներառում է մոտավորապես 76,000 դեպք, որը ներկայացնում է տալկի հետ կապված չլուծված դատական ​​​​հայցերի մեծ մասը։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ հաջորդ տարի կառաջարկի մինչև 3 միլիարդ դոլար, առանց լրացուցիչ վճարումների սպասման մինչև 2028 թվականը։
Առաջարկը պետք է ընդունվի իրավաբանական ընկերությունների կողմից, որոնք ներկայացնում են ձվարանների քաղցկեղի վերաբերյալ դատական ​​​​հայցերի 95%-ը դաշնային և նահանգային դատարաններում։
Հուլիսի սկզբին դատարանը որոշում կայացրեց ընկերության օգտին՝ կասկածի տակ դնելով անհատ հայցվորների կարողությունն՝ ապացուցելու, որ տալկը անմիջականորեն առաջացրել է իրենց մոտ քաղցկեղ:
Տալկը բնական ծագում ունեցող հանքանյութ է, որը կազմված է մագնեզիումից, սիլիցիումից, թթվածնից և ջրածնից: Այն շոշափելիս ունի օճառային կամ յուղոտ զգացողություն, չնայած ճարպ չի պարունակում: Այն հաճախ օգտագործվում է կոսմետիկայի և մանկական ցանափոշու մեջ:
Տալկը արդյունահանվում է քարհանքերում և հանքերում: Այն հաճախ հանդիպում է ասբեստի հետ միասին, որը, ինչպես հայտնի է, քաղցկեղ է առաջացնում: