ՌԴ կառավարությունն արգելել է բենզինի, դիզելային վառելիքի և այլ վառելիքների արտահանումը
Ռուսաստանի կառավարությունը նոր ժամանակավոր արգելք է մտցրել բենզինի, դիզելային վառելիքի և այլ վառելիքների արտահանման վրա։ Այն ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 1-ից, հայտարարել է Նախարարների կաբինետը։
Արգելքը ուժի մեջ կմնա մինչև 2027 թվականի հունվարի 21-ը։ Սեպտեմբերի 1-ից սկսած արգելքը այլևս չի տարածվի Ռուսաստանից անմիջական արտադրողների կողմից արտահանվող դիզելային վառելիքի, նավային վառելիքի կամ գազային նավթի վրա։
Վառելիքի արտահանումը թույլատրվում է միջազգային միջկառավարական համաձայնագրերով և մարդասիրական օգնության համար։
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել էր բենզինի արտահանման արգելքի երկարաձգման մասին։ Նա հայտարարել էր, որ արգելքը ուժի մեջ կմնա ինչպես վառելիք արտադրողների, այնպես էլ ոչ արտադրողների համար։
Հունիսի վերջին ավելի քան 30 տարածաշրջաններ սահմանափակումներ են սահմանել վառելիքի վաճառքի վրա։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խոստովանել է, որ վառելիքի պակաս կա, բայց այն որակել է որպես «ոչ կրիտիկական»։ Հուլիսի սկզբին կառավարությունը որոշ վերամշակման գործարաններին թույլատրել է շարունակել Եվրո-3 բենզինի արտադրությունը, որն արգելվել էր 10 տարի առաջ, մինչև 2026 թվականի վերջը։