Ղազախստանի խոշոր նավթավերամշակման գործարանները չեն օգտագործել Ռուսաստան բենզինի մատակարարման համար իրենց հատկացված քվոտաները, Reuters-ին հայտնել են արդյունաբերության չորս աղբյուրներ։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ հուլիսին Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարությունը թույլատրել է Պավլոդարի նավթավերամշակման գործարանից (երկրի երկրորդ խոշորագույն նավթավերամշակման գործարան) ռուսական շուկա 17,500 տոննա AI-92 բենզինի առաքումը (տարեկան 5,5 միլիոն տոննա)։ Ատիրաուի նավթավերամշակման գործարանը (նույնպես տարեկան 5,5 միլիոն տոննա հզորությամբ) օգոստոսին ստացել է նմանատիպ քվոտա։
Դրանից անկախ, Reuters-ի աղբյուրները հայտնում են, որ նավթամթերքի սեփականատերերը չեն պլանավորում բենզին արտահանել։ Նրանք, որպես պատճառներ՝ նշում են ռուսական բանկերի միջոցով վճարման հետ կապված դժվարությունները և Արևմտյան պատժամիջոցների ռիսկը։ «Ոչ ոք չի ցանկանում տուժել պատժամիջոցներից»,- ասել է աղբյուրներից մեկը։
Ավելին, Reuters-ի աղբյուրները ընդգծում են, որ Ղազախստանում ներքին շուկայում շարժիչային վառելիքի մատակարարումները ներկայում անբավարար են. պահանջարկը սեզոնային բարձր է, և հարևան երկրները, հետևելով Ռուսաստանի օրինակին, պակասորդներ են ապրում։
Ղազախստանի միակ վերամշակման գործարանը, որը համաձայնվեց բենզին մատակարարել Ռուսաստանին, փոքր «Կոնդենսատային» վերամշակման գործարանն էր՝ տարեկան 850,000 տոննա հզորությամբ։ Օգոստոսին այն երկաթուղով ստացավ իր առաջին 4,100 տոննա ռուսական հում նավթի խմբաքանակը՝ նախկինում նավթ գնելով «Տատնեֆտից»։ Հուլիսին վերամշակման գործարանը Ռուսաստան է առաքել 9,000 տոննա բենզին։
Ատիրաուի վերամշակման գործարանի բենզինը չափազանց թանկ է ռուս ներմուծողների համար. այն արժե 1,100-1,200 դոլար մեկ տոննա ԱԻ-92-ի համար, կամ մոտավորապես 101,300 ռուբլի։ Սա 43%-ով ավելի է, քան Սանկտ Պետերբուրգի ապրանքային բորսայում գործող 70,828 ռուբլի մեկ տոննայի համար գինը։
«ՆԵՖԹ» հետազոտական ​​ընկերության արտաքին հաղորդակցությունների տնօրեն Դմիտրի Պրոկոֆևը գնահատում է, որ Ռուսաստանում ներքին բենզինի արտադրությունը ներկայում բավարարում է պահանջարկի միայն երկու երրորդը։ Տարվա սկզբից ի վեր ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը ավելի քան 70 անգամ հարձակվել են ռուսական վերամշակման գործարանների վրա։ Օգոստոսի սկզբին առնվազն 18 նավթավերամշակման գործարաններ կամ լիովին անգործության էին մատնված, կամ աշխատում էին մասնակի հզորությամբ, իսկ վերջին չորս շաբաթների ընթացքում ևս հինգ նավթավերամշակման գործարան ամբողջությամբ դադարեցրել էր վառելիքի արտադրությունը։
Rystad Energy-ի տվյալներով՝ Ռուսաստանում նավթավերամշակման ծավալները մոտավորապես 30%-ով ցածր են սեզոնային նորմայից՝ օրական մոտ 4 միլիոն բարել։ Սեպտեմբերին նավթ արտադրողները չեն կարողանա ծածկել դեֆիցիտը սեփական արտադրության միջոցով. լավագույն դեպքում վառելիքի արտադրությունը կաճի ընդամենը 10-15%-ով, «Կոմերսանտին» հայտնել են արդյունաբերության աղբյուրները։