Հավի միսը դարձել է մոլորակի ամենաշատ սպառվող մսամթերքը
Հավի միսը դարձել է մոլորակի ամենաշատ սպառվող մսամթերքը: 2006-ից 2023 թվականներին դրա արտադրությունն աճել է առնվազն 1.5 անգամ, ըստ Financial Times-ի:
2023 թվականին ամբողջ աշխարհում բուծվել է 76.2 միլիարդ հավ, 2006 թվականի 48.3 միլիարդի համեմատ: Այս միսն ամենաշատ պահանջարկն ունի Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, Ամերիկայում և Եվրոպայում: Չինաստանը և Միացյալ Նահանգները կազմում են համաշխարհային պահանջարկի մեկ երրորդը: 2022 թվականին, ՄԱԿ-ի տվյալներով, հավի միսը արտադրության ծավալով գերազանցել է խոզի միսը:
21-րդ դարում հավը շատերի համար դարձել է սպիտակուցի սիրելի աղբյուր: Դրա առավելություններից են այն փաստը, որ թռչուններին կերակրելը հեշտ և էժան է, և միսը հեշտությամբ հարմարվում է ցանկացած խոհանոցի, կրոնի և գնային միջակայքի: Հավի միսը նաև լավ է տեղավորվում համաշխարհային տնտեսական մոդելում, քանի որ թռչունը կարող է բաժանվել և վաճառվել այն մասերում, որտեղ գները ավելի բարձր են: Օրինակ՝ հավի թաթերը վատ են վաճառվում արևմտյան սուպերմարկետներում, բայց մեծ պահանջարկ ունեն Չինաստանում։
Մասնագետները կարծում են, որ հավի ժողովրդականությունը միայն կաճի։ «Մենք դեռ շատ հեռու ենք գագաթնակետին հասնելուց», - ասել է Քանզասի համալսարանի գյուղատնտեսական տնտեսագետ Գլին Թոնսորը։