«Խաղաղ օվկիանոսի տաքացումը կարող է հանգեցնել տրիլիոնավոր դոլարների վնասների». #WSJ
Խաղաղ օվկիանոսում 2026 թվականին գրանցված ռեկորդային բարձր ջերմաստիճանը կարող է հանգեցնել տրիլիոնավոր դոլարների կորուստների և սրել գլոբալ տաքացումը, հաղորդում է Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով հետազոտողներին։
Օդերևութաբանները հունիսին գրանցել են Էլ Նինյոյի՝ հասարակածային Խաղաղ օվկիանոսում անբնականորեն բարձր ջերմաստիճանի սկիզբը, և երևույթը շարունակում է ուժգնանալ: Ամերիկացի գիտնականները 95% հավանականություն են գնահատում, որ կլիմայական երևույթը շատ ուժեղ կդառնա այս տարվա վերջին:
«(Խաղաղօվկիանոսյան - խմբ.) Օվկիանոսի ջերմաստիճանը հասել է ռեկորդային բարձրակետերի, և Խաղաղօվկիանոսյան ջերմության այս արտանետումը նպաստում է ջերմոցային գազերի արտանետումների հետևանքով առաջացած տաքացմանը... Էլ Նինյո երևույթները կարող են հանգեցնել տրիլիոնավոր դոլարների վնասների, հատկապես արևադարձային երկրներում», - նշել է թերթը։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, Էլ Նինյոն երաշտի պատճառով Պանամայի ջրանցքը վերածում է համաշխարհային տնտեսական խոչընդոտի։ Վերջին շաբաթներին ամենամեծ փականներով նավերի անցման միջին գինը բարձրացել է մինչև 2.5 միլիոն դոլար՝ համեմատած սովորական 800,000 դոլարի հետ։
«Բակո Սահակյանի ազատությունը պահանջ է, Արցախի վերադարձը՝ իրավունք». Մետաքսե Հակոբյան
2010:48
5410:36
ԱԳՆ ղեկավար կազմը և արտերկրում դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարներն այցելել են «Մարգարա» անցակետ
«Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքը խաղաղության խաչմերուկ է». Դավիթ Խուդաթյան
«Ծնունդդ շնորհավոր, Բակո Սահակիչ. Ձեր ժամանակավոր բացակայությունը շատ նկատելի է». Տիգրան Աբրահամյան
Անահիտ Մանասյանի ուղերձը՝ Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ
9609:48
«Աշխարհի հայերի 99%-ը գիտի, որ «պետք է փրկել հայրենիքը», բայց անողների մեջ ինքն իրեն չի տեսնում»․ Գարեգին Միսկարյան