2026 թվականի ամառը Ֆրանսիայում ամենատաքն էր երկրի օդերևութաբանական պատմության մեջ, հինգշաբթի օրը հայտարարել է Ֆրանսիայի էկոլոգիական անցման նախարար Մոնիկ Բարբուն։
«Մենք վերապրել ենք 1900 թվականից ի վեր անցկացվող օդերևութաբանական դիտարկումների պատմության մեջ ամենատաք ամառը», - նրա խոսքերը մեջբերել է BFM-TV-ն։
Météo-France օդերևութաբանական ծառայության տվյալներով՝ Ֆրանսիայի 45%-ում առնվազն մեկ անգամ գրանցվել է 40 աստիճան Ցելսիուսից (104 աստիճան Ֆարենհայտ) բարձր ջերմաստիճան, իսկ երկրի 90%-ում՝ առնվազն մեկ անգամ՝ 35 աստիճան Ցելսիուսից (95 աստիճան Ֆարենհայտ) բարձր ջերմաստիճան։
Ֆրանսիայում այս տարի երեք ամառային ջերմային ալիքներ տևել են ընդհանուր առմամբ ռեկորդային 53 օր։ 2022 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է 33 օր։