«Լայպցիգում անօդաչու սարքի հետ կապված միջադեպի առնչությամբ Արևմուտքի մեղադրանքներն ընդդեմ Ռուսստանի «իրական պատերազմի» սկիզբ են»,- ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Լայպցիգը, օդանավակայանը... Նրանք գտել են ինչ-որ անօդաչու սարք։ Նրանք ասել են, որ դա ռուսական անօդաչու սարք է, և ոչ ոք իրեն հետաքննելու նեղություն չի տվել։ Սա, ընդհանուր առմամբ, իսկական պատերազմի սկիզբ է», - ասել է Լավրովը։
Նա նաև հայտարարել է, որ Գերմանիան «վտարել» է հյուպատոսությունը Բոննից և փակում է Ռուսական տունը՝ համեմատելով սա Բեռլինի կողմից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից առաջ դիվանագիտական ​​առաքելությունների փակման հետ։
Օգոստոսին Լայպցիգի օդանավակայանում տեղի է ունեցել անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված երեք միջադեպ։ Գերմանական իշխանությունները և եվրոպական լրատվամիջոցները պնդում են, որ Ռուսաստանը ներգրավված է միջադեպերում։
Օգոստոսի 5-ին Լայպցիգի օդանավակայանում ուկրաինական «Անտոնով» բեռնատար ինքնաթիռի մոտ հայտնաբերվել է անօդաչու սարք։ Մոտ 20 րոպե անց երկրորդ անօդաչու թռչող սարքը, հավանաբար, բախվել է DHL ինքնաթիռին վայրէջքի ժամանակ։ Անձնակազմը նկատել է մոտ 30 սմ չափի առարկա, որից հետո ինքնաթիռը շրջանցել է ուղղությունը և ուղղություն է վերցրել դեպի Հանովեր։ Օգոստոսի 25-ին գերմանական ոստիկանությունը Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպից հետո հայտնաբերել է երրորդ անօդաչու թռչող սարքը։ Օգոստոսի 31-ին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Բեռլինը համակարգել է աշխատանքները Եվրոպական Միության (ԵՄ) և ՆԱՏՕ-ի հետ՝ Լայպցիգի օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքի միջադեպին արձագանք պատրաստելու համար։
Սեպտեմբերի 1-ին Գերմանիայի կառավարությունը դատապարտել է Բեռլինում Ռուսական տան գործունեության վերաբերյալ համաձայնագիրը։ Սեպտեմբերի 18-ին Բոննում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը կփակվի։ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլը հայտարարել է, որ Գերմանիայի իշխանությունները կխստացնեն Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքի վերահսկողությունը և կոչ է արել ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» վրա։