Message by RA third president Serzh Sargsyan on Armenian Genocide remembrance day
The genocide committed by the Ottoman Empire against the Armenian people at the beginning of the last century is not over yet.
The bloodthirsty Turkish yataghan still remains a threat and hangs over the head of the Armenian nation:
As long as
• The Armenians have not done away with the victim complex, the victim mentality by defending their rights with dignity.
• Genocide, which knows no statute of limitations, has not been punished and has not served a lesson for those criminals capable of committing such a crime.
• The incumbent Turkish authorities are reluctant to face their own history, they deny with cynical complacency the genocidal steps planned by the Ottoman Empire in 1894-1923 and carried out against the Armenian people, which resulted in the loss of homeland, massacres aimed at exterminating Armenians, ethnic cleansing, and the annihilation of the Armenian heritage.
• The advocates and servants of non-pro-Armenian geopolitical interests are prepared to forget and make the Armenian Genocide a subject of bargaining.
• The Armenian people have not learned a lesson and drawn proper conclusions from history, ignoring the past mistakes and failures, while some weak-minded people in the Armenian government, denying the facts of torture and murder of thousands of our compatriots with Turkey’s active participation, are told to kneel down before the executioner begging for peace if they wish to remain in power.
• Any Armenian, who ignores or disputes the united will of Armenia and the Armenian nation to achieve worldwide recognition of the Armenian Genocide, condemn that appalling crime perpetrated against mankind and overcome the consequences of the Genocide, is not considered a traitor.
• In addition to commemorating the 1.5 million innocent victims of the Armenian Genocide, we fail to bow down in gratitude, pay tribute to the memory of those heroes who fought for our national and human dignity and thereby raised the fighting spirit of the survivors.
• We try to fit major regional economic projects into our own national interests with the active participation of Turkey.
• We have not realized Armenia’s mission and role in the region and have not perceived ourselves as a nation that has made a significant contribution to civilization.
• We fail to acknowledge the need for building a truly independent, strong national statehood, if we are to preserve our identity and ethnic values.