Israel said more than 600 thousand Gazans have been evacuated to the south
More than 600 thousand Palestinian citizens were evacuated from the north of the Gaza Strip to the south. This statement was made by representatives of the Israeli armed forces.
“The IDF reports that more than 600,000 Palestinians have evacuated from northern Gaza to the south,” an Israeli TV channel reported. i24NEWS.
On September 13, the Israeli army announced the evacuation of Palestinian citizens from the northern part of the Gaza Strip to the southern part. The IDF explained that the warnings are aimed at protecting Palestinian civilians. The country’s army spokesman, Lieutenant Colonel Richard Hecht, stressed that the Israeli army does not want to harm civilians. The state is fighting only with Hamas militants.