«Ի՞նչ անխախտ եղբայրության մասին կարող է լինել խոսքը, երբ Ադրբեջանում պնդում են, թե այժմ Իգդիրում բնակվում են ադրբեջանցիներ». Վարդան Ոսկանյան
![]() 508 Երեքշաբթի, 11 հունիսի, 2019 թ., 06:20 Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նախիջևանում ընթացող ադրբեջանաթուրքական զորավարժությունների քարոզչական բաղադրիչին տարբեր առիթներով անդրադարձել եմ, սակայն այդ համատեքստում հետաքրքրական է նաև հենց զորավարժությունների անվանումը՝ «Անխախտ եղբայրություն», որը միտված է քարոզչական ճնշում բանեցնելու այս տարածքում շահեր ունեցող մյուս բոլոր կողմերի՝ Հայաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի վրա։ Չնայած սրան, Ադրբեջանը և Թուրքիան ի մոտո ճանաչողները գիտեն, որ այդ «եղբայրությունն» այնքան էլ անխախտ չէ բազմաթիվ հարցերում։ Ասենք, օրինակ՝ ի՞նչ անխախտ եղբայրության մասին կարող է լինել խոսքը, երբ Ադրբեջանում պնդում են, թե այժմ Թուրքիայում գտնվող և Նախիջևանին սահմանակից Իգդիրում բնակվում են ադրբեջանցիներ, իսկ պաշտոնական Անկարան նրանց համարում է թուրքեր և փաստացիորեն արգելում սովորել մայրենի լեզուն։ |