«Արցախում ձայների գնման հարցով համատարած խոսակցություններ են». Մանվել Սարգսյան
![]() 433 Չորեքշաբթի, 19 փետրվարի, 2020 թ., 00:10 «Արցախում ձայների գնման հարցով համատարած խոսակցություններ են: Երբ մարդկանց հետ խոսում ես, այնպիսի բաներ են պատմում, որ չգիտես… Այդ զրույցների մթնոլորտը շարունակվում է: Ես չգիտեմ՝ այդ հարցով իրավապահները կզբաղվե՞ն, թե՞ չեն զբաղվի: Ի վերջո՝ գործող իշխանությունն է, այն, ինչ եղել է անցյալում»,- Factor TV-ի եթերում ասել է քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը: Հարցին, թե Արցախի նախագահի պաշտոնում ո՞ր թեկնածուին է տեսնում, քաղաքագետը պատասխանել է. «Ես տեսնում եմ այն, ինչի մասին այնտեղ խոսում են՝ որպես դեմքի, ոչ որպես ֆավորիտի: Խոսում էին Արայիկ Հարությունյանի գործունեությունից, Մասիս Մայիլյանի և Բաբայանի: Զարմանալի է, բայց մեկ անգամ չեմ լսել անգամ, որ Վիտալի Բալասանյանի մասին մեկը խոսի: Ինչո՞ւ… որովհետև ինտրիգն այստեղ է, բևեռներն այստեղ են ստեղծվում, մարդիկ բևեռներին են նայում»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |