«Հնարավոր է՝ ՀՀ-ի կոշտ արձագանքից հետո Ադրբեջանում տեղի ունեցավ սցենարի էական փոփոխություն». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 627 Շաբաթ, 23 մայիսի, 2020 թ., 22:40 Քրդագետ, ռազմագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մայիսի կեսերին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը մայիսի 19-22-ն անցկացնելու է լայնածավալ զորավարժություններ, որին ընդգրկված են լինելու հիմնականում հարձակվողական բնույթի զորամիավորումները, մասնավորապես հրթիռահրետանային զորքերը, ՀՕՊ-ը։ Ադրբեջանը հայտարարեց նաև, որ զորավարժություններին ընդգրկված են ռազմաօդային ուժերը և ավելի քան 10 000 անձնակազմ։ Եթե նայենք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունը զորավարժությունների անցկացման և ընդգրկվածության մասշտաբի մասին, այն իրականում բավականին մեծ զորավարժություն էր ենթադրում իրենից։ Ըստ զորավարժությունների սցենարի՝ Ադրբեջանը, ինչպես նաև Նախիջևանի կայազորը, զորքերը մայիսի 19-ի գիշերվանից սկսած պետք է դուրս բերեին մշտական տեղակայման վայրերից դեպի սահմանային հատվածներ տեղակայման համար, որտեղ էլ անցկացվելու էին մարտական կրակով հիմնական զորավարժությունները։ |