Փորձագետը հայտնել է, թե ինչու է հարկավոր գիշերն ակտիվացնել սմարթֆոնի թռիչքի ռեժիմը
Սմարթֆոնի թռիչքի ռեժիմի միացումն անհրաժեշտ է ոչ միայն օդային ճանապարհորդության ժամանակ, այլև այն խնայում է մարտկոցի լիցքը և ռեսուրսը, ինչպես նաև անջատում է անհարկի զանգերն ու հաղորդագրությունները: Այս մասին «Փրայմ» գործակալությանը հայտնել է «Սֆերա» IT-հարթակի ներկայացուցիչ Ռուսլան Մանկուլիևը․
«Հարկ է նշել, որ անլար ցանցերը սմարթֆոնից շատ էներգիա են խլում (մոտ 10-15%)։ Հատկապես, եթե օգտագործվում է 2 SIM քարտ։ Միևնույն ժամանակ, կայուն տվյալների փոխանցման, պահպանման համար պահանջվող էներգիայի քանակն ուղղակիորեն կախված է ազդանշանի մակարդակից: Եթե ազդանշանի մակարդակը վատ է, սմարթֆոնը ներառում է անլար մոդուլն ամբողջ հզորությամբ, իսկ դա նշանակում է, որ մարտկոցի լիցքաթափումն ավելի արագ տեղի կունենա»,- նշել է նա։
Թռիչքի ռեժիմը թույլ է տալիս ավելի արագ լիցքավորել մարտկոցը, որը խնայում է ձեր ժամանակը: Ինչպես նաև, այս գործառույթը հնարավորություն է տալիս վերագործարկել սմարթֆոնը օպերատորի ցանցում՝ առանց այն ծանրաբեռնելու: Երբ դուք անջատեք թռիչքի ռեժիմը, այն կսկսի աշխատել՝ օգտագործելով ընթացիկ կարգավորումները։
«Եթե ցանկանում եք, որ սմարթֆոնն ավելի երկար ծառայի, ապա ավելի լավ է այն անջատել գիշերը։ Ենթադրվում է, որ դա դրական ազդեցություն կունենա մարտկոցի հզորության վերականգնման վրա, թեև դրան կոնկրետ ապացույցներ չկան: Արտադրողները նաև խորհուրդ են տալիս անջատել հեռախոսն առնվազն շաբաթը մեկ անգամ, պատճառաբանելով դա քեշի մաքրմամբ և արագագործության բարելավմամբ», - խորհուրդ է տվել Մանկուլիևը:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հայտնի սմարթֆոնների բրենդներից գրեթե բոլոր մոդելները զգալիորեն բարելավվել են իրենց աշխատանքը:
Սմարթֆոնն ավտոմատ կերպով նվազեցնում է անլար ցանցերի ակտիվությունը, ինչն իր հերթին նվազեցնում է լիցքավորման ընթացքը։ Սակայն հեռախոսը գիշերն անջատելու կողմ կամ դեմ փաստարկներ չկան։ «Անհրաժեշտության դեպքում, կարող եք միացնել ժամանակացույց և հարմարեցնել ավտոմատ անջատումը։ Գրեթե ցանկացած օպերացիոն համակարգի դա թույլ է տալիս», - եզրափակել է նա։