«Ինչո՞ւ հենց հիմա Թուրքիան որոշեց կտրուկ լարել իրավիճակը»․ Արման Աբովյան
![]() 322 Կիրակի, 02 օգոստոսի, 2020 թ., 09:25 ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Բոլորիս արդեն պարզ է, որ վերջին սահմանային լարվածության իրական հեղինակը նստած է ոչ թե Բաքվում, այլ Անկարայում։ Հիմա, եթե Թուրքիան է փաստացի որոշումներ ընդունելու Ադրբեջանի փոխարեն, ապա տրամաբանական է, որ հայկական քաղաքական արտաքին քայլերի նպատակները պետք է միտված լինեն առաջին հերթին թուրքական գործոնի նվազեցմանը՝ թե՛ հայկական ուղղությամբ, թե՛ առհասարակ տարածաշրջանային կոնտեքստում։ Միանշանակ՝ այո՛։ Էրդողանի մոտ շատ լավ ստացվում է խաղալ իբր «անկառավարելի և անկանխատեսելի» սուլթանի դերը, սակայն դա շատ հմուտ թուրքական բլեֆ է (լիբիական կամ սիրիական քեյսը մեզ որպես օրինակ)։ Թուրքերը իրականում շատ պրագմատիկ են և գործում են այսպես. ստեղծում են լարվածություն, հետո շատ ուշադիր ուսումնասիրում են իրենց քայլերի արդյունքում առաջացած իրավիճակը, արձագանքները և հետևանքները և արդեն այդ ամբողջ կոմպլեքսը ուսումնասիրելուց հետո որոշում են ընդունում (տակտիկական առումով) իրենց ՎԵՐՋՆԱԿԱՆ նպատակի իրագործման ճակատագրի մասին։ ՀԳԳ |