«Ադրբեջանը վերջերս խոսում է հայկական ֆաշիզմի մասին, բայց ֆաշիզմի դրսևորումներ մենք տեսնում ենք Ադրբեջանում». Ն. Փաշինյան
![]() 220 Չորեքշաբթի, 20 հունվարի, 2021 թ., 17:35 Անկախ պատգամավոր Գոռ Գևորգյանը ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ հարց ուղղեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին. «Պատերազմից հետո Ադրբեջանում գոյություն ունեցող հակահայկական ատելության քարոզը, խոսքը, հռետորաբանությունը շատ ավելի մեծ ծավալների է հասել, անգամ դրոշմանիշ է հրատարակվել, որն իր մեջ վտանգներ և սպառնալիքներ է պարունակում: Առնվազն կասկածելի է, թե ինչպես պետք է մենք այս ամենի հետ շարունակենք մեր համապատասխան քաղաքականությունն ու գործունեությունը (խոսքը վերաբերում է սահմանամերձ շրջաններին- Գ. Գ.): Ի՞նչ ենք հակադրում սրան, պարոն վարչապետ: Եթե ունենք դրան հակադրվող հստակ մոտեցումներ, խնդրում եմ ներկայացնել»,- ասաց նա: Արձագանքելով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Գիտեք, պատերազմն ունի հետցնցումներ, այսինքն՝ էնպես չի, որ պատերազմը մի օրում կանգնում է և վերջ: Ձեր հարցի պատասխանն ունի բազմաթիվ շերտեր. ասեմ հետևյալը՝ մեր խնդիրն է կառավարել այդ իրավիճակը: Բազմիցս ասել եմ, որ մեր խնդիրը Արցախի և Հայաստանի շուրջ կայունություն ապահովելն է»,- ասաց նա: Անդրադառնալով դրոշմանիշի հանգամանքին, վարչապետն ասաց. «Իհարկե, Հայաստանի դրոշմանիշի հրատարակումն անընդունելի է: Ադրբեջանը վերջերս խոսում է հայկական ֆաշիզմի մասին, բայց ֆաշիզմի դրսևորումներ մենք տեսնում ենք Ադրբեջանում, որովհետև, ինչքան ինձ հայտնի է, նմանատիպ դրոշմանիշ, եղել է մեկ էլ ֆաշիստական Գերմանիայում: Եվ այս փաստը շատ խոսուն է: Ես կարծում եմ, որ ոչ միայն կառավարությունն ունի անելիք այդտեղ, այլև խորհրդարանը և դիվանագիտությունը նույնպես ունեն անելիք: Պարզապես, այդ դրոշմանիշը պետք է ի ցույց դնել ավելի լայն շրջանակներում, ի նկատի ունեմ՝ միջազգային կազմակերպությունների և գործընկերների շրջանակում»: |