Բեռլինում դպրոցականների խմբին վրաերթի ենթարկած ՀՀ քաղաքացին հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունի
Հինգշաբթի, 09 հունիսի, 2022 թ., 19:30
Բեռլինի ոստիկանությունն ու դատախազությունը եկել են այն եզրակացության, որ Շառլոտենբուրգում մի խումբ դպրոցականների վրաերթի ենթարկած հոգեկան հիվանդ է։
«Նշաններ կան, որ սա ենթադրաբար հոգեկան հիվանդի դիտավորյալ հանցագործություն է։ Հետաքննությունը շարունակվում է բոլոր ուղղություններով»,- ասվում է ոստիկանության և դատախազության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է հինգշաբթի օրը:
Նշենք, որ նախորդ օրվա առավոտյան Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասում մեքենան վրաերթի է ենթարկել Հեսսեն քաղաքի 24 դպրոցականներից բաղկացած խմբին։ Վարորդը միտումնավոր մեքենան ուղղել է դեպի մայթ՝ վրաերթի ենթարկելով մի քանիսի: Այնուհետև մեքենան կրկին դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատված, վրաերթի է ենթարկել մեկ այլ անձի, բախվել մեկ այլ մեքենայի և բախվել խանութի ցուցափեղկին: Ականատեսները բերման են ենթարկել վարորդին և հանձնել ոստիկանություն։ Պարզվել է, որ նա Բեռլինում բնակվող գերմանական և հայկական երկքաղաքացիություն ունեցող 29-ամյա երիտասարդ է։
Խմբին ուղեկցող ուսուցիչներից մեկը տեղում մահացել է, երկրորդը՝ ծանր վիրավորվել։ Ծանր վնասվածքներով հիվանդանոց են տեղափոխվել նաև 7 ​​դպրոցականներ, ևս -ն ստացել են թեթև վնասվածքներ։ Բացի այդ, տուժել է 17 ուղևոր, հոգեբանների օգնությանն է դիմել 50 մարդ։
Վարորդը նույնպես բժշկական օգնության կարիք է ունեցել, այս պահին նա կալանավորված է։
Գերմանականն Berliner Zeitung-ը նշել է, որ կասկածյալի ավտոմեքենայում հայտնաբերվել է հանցագործության խոստովանությամբ նամակ։ Սակայն, ըստ քննիչների, նրա արարքում քաղաքական դրդապատճառներ չկան։