ՆԱՏՕ-ն չպետք է թերագնահատի Ռուսաստանին․ Սթոլթենբերգ
Ռուսաստանին թերագնահատելը վտանգավոր է, ռուսները ցույց են տվել իրենց պատրաստակամությունը՝ դիմանալու դժվարություններին իրենց նպատակներին հասնելու համար, ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Նորվեգիայում կայացած համաժողովի ժամանակ, փոխանցում է Reuters-ը։
«Նրանք մեծ պատրաստակամություն են դրսևորել՝ դիմանալու կորուստներին և տառապանքներին... Մենք որևէ ցուցում չունենք, որ նախագահ Պուտինը փոխել է իր ծրագրերն ու նպատակներն Ուկրաինայում: Այնպես որ, Ռուսաստանին թերագնահատելը վտանգավոր է»,- ասել է նա:
Հունվարի 1-ին Սթոլթենբերգը BBC-ի եթերում հայտարարեց, որ աշնանը Ռուսաստանում տեղի ունեցած մասնակի մոբիլիզացիան ցույց է տալիս, որ երկրի իշխանությունները մտադիր չեն դադարեցնելու զինված հակամարտությունը, հորդորել է պատրաստվել ձգձգվող հակամարտությանը և զգուշացրել, որ Արևմուտքը պետք է պատրաստ լինի։ Կիևի երկարաժամկետ աջակցության համար։
Դեկտեմբերին Կրեմլը հայտարարեց, որ ռազմական գործողությունների ավարտի վերջնաժամկետը կախված է ուկրաինական կողմից, և եթե Կիևը ցանկանա, հակամարտությունը կարող է «ավարտվել վաղը»: