Իրան-Չինաստան հարաբերությունները չեն ենթարկվում Արևմուտքին. #ChinaDaily
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի՝ Պեկին կատարած այցի ֆոնին չինական China Daily թերթը հոդված է հրապարակել, որում գրել է, որ իրանա-չինական հարաբերությունները ենթակա չեն Արևմուտքին։
Արևմտյան երկրների ուշադրությունն Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի՝ երեքշաբթիից հինգշաբթի Չինաստան կատարած այցի վրա ցույց է տալիս, որ նրանք չեն ցանկանում վերահսկել նորմալ միջպետական փոխհարաբերույթունները:
Չինաստանն Իսլամական Հանրապետության հետ իր ավանդական բարեկամությունը միշտ դիտարկել է ռազմավարական տեսանկյունից։ Հարաբերությունների ամրապնդումն ու զարգացումը ռազմավարական ընտրություն է երկու կողմերի համար։
Ե՛վ փորձը, և՛ ավելի ու ավելի անկայուն միջազգային իրավիճակը ցույց են տալիս, որ երկկողմ հարաբերություններում աճի առողջ թափի պահպանումը ծառայում է ոչ միայն երկու երկրների շահերին, այլև համաշխարհային խաղաղությանը և կայունությանը: Ինչպես ասել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, երկու երկրները բազմակողմանիության հավատարիմ կողմնակիցներ են և միակողմանիության և հեգեմոնիայի հավատարիմ հակառակորդներ: