«Էժան գազը վերադարձնելու համար անհրաժեշտ է վերացնել ՌԴ-ի դեմ հիմար պատժամիջոցները». ֆրանսիացի պաշտոնյա
11756
Երեքշաբթի, 06 փետրվարի, 2024 թ., 00:36
Ֆրանսիան պետք է վերադարձնի էժան գազը՝ չեղարկով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ֆրանսիական «Հայրենասերներ» կուսակցության առաջնորդ Ֆլորիան Ֆիլիպոն։
Միևնույն ժամանակ, քաղաքական գործիչը նշել է, որ հուլիսից երկրում տեղի է ունեցել գազի գնի նոր կտրուկ բարձրացում՝ 10,5 տոկոսով:
Ֆիլիպոյի խոսքով՝ թանկացումը կապված է ԵՄ-ի «հիմար» պատժամիջոցների հետ:
Ավելի վաղ Foreign Policy պարբերականը հայտնել էր, որ «ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ հեղուկացված բնական գազի արտահանումն արգելելու որոշումը կարելի է նվեր համարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին»: