ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչը հետ է կանչվել Երուսաղեմ
ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Գիլադ Էրդանը հետ է կանչվել Նյու Յորքից խորհրդակցությունների համար։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը՝ բացատրելով այս որոշումը 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինված կողմնակիցների կողմից սեռական բռնության մասին ՄԱԿ-ի զեկույցը «լռեցնելու փորձերով»։ «Ես հանձնարարել եմ ՄԱԿ-ի մեր դեսպան Գիլադ Էրդանին վերադառնալ Իսրայել՝ անհապաղ խորհրդակցությունների համար՝ կապված հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի և նրա գործընկերների կողմից իրականացված զանգվածային բռնաբարությունների վերաբերյալ ՄԱԿ-ին ներկայացված լուրջ զեկույցը լռեցնելու փորձի հետ»,- մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Իսրայելի նախարարի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը պատշաճ ուշադրություն չի դարձրել այս զեկույցին և ԱԽ նիստ չի գումարել՝ քննարկելու համար։ «Չնայած նրան տրված լիազորություններին, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը չի պատվիրել Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ կապված բացահայտված հանգամանքների հետ՝ ՀԱՄԱՍ-ը ահաբեկչական կազմակերպություն հռչակելու և նրան աջակցողների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու համար»,- հավելել է Կացը: