«Օրբանը պետք է պատասխանատվություն կրի»․ Եվրոխորհրդարանը բանաձև է ընդունել
Եվրոպատգամավորները հունիսյան ընտրություններից հետո ընդունված իրենց առաջին բանաձևում դատապարտել են Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի այցը Ռուսաստան: Այս մասին հայտնում է Եվրոխորհրդարանի կայքը։
Եվրոխորհրդարանի բանաձևում ասվում է, որ Օրբանը «կոպտորեն խախտում է ԵՄ պայմանագրերը և ընդհանուր արտաքին քաղաքականությունը»։ Եվրոպատգամավորները հայտարարել են, որ դատապարտում են Օրբանի այցը ՌԴ և կարծում են, որ նա «պետք է պատասխանատվություն կրի այդ գործողությունների համար»: Խաղաղ առաքելությունը, որի մասին հայտարարում է Օրբանը, Եվրոխորհրդարանում անօգուտ են անվանել։ Իր նոր բանաձևում Եվրոխորհրդարանը նաև կոչ է արել ԵՄ երկրներին շարունակել աջակցել Ուկրաինային «այնքան, որքան անհրաժեշտ է»: Եվրոպատգամավորները կոչ են արել ընդլայնել պատժամիջոցների քաղաքականությունը Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ, վերլուծել պատժամիջոցների արդյունավետությունը և պայքարել դրանցից խուսափելու դեմ: Եվրոպատգամավորները ողջունել են ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթնաժողովի արդյունքները և հաստատել այն դիրքորոշումը, որ Ուկրաինան դաշինքին անդամակցելու «անշրջելի ուղու» վրա է: Բանաձևն ընդունվել է 495 կողմ, 137 դեմ և 47 ձեռնպահ ձայներով: