«ԵՄ-ն սեփական բանակի կարիք չունի»․ Կալլաս
ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայության ղեկավար Քայա Կալլասը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը սեփական բանակի կարիք չունի, քանի որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը ներառում է կազմակերպության 27 անդամ երկիր։ Նրա կարծիքով, ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ն պետք է սերտորեն համագործակցեն։
«Մենք չպետք է կրկնօրինակենք այն, ինչ արդեն անում է ՆԱՏՕ-ն: ԵՄ-ում ունենք 27 բանակ, և նրանք բոլորը պետք է նպաստեն հավաքական պաշտպանությանը, որի շրջանակներում մենք համագործակցում ենք: Չենք կարող ասել, որ մեզ անհրաժեշտ է եվրոպական բանակ, բայց մեզ պետք է, որ այս 27 անդամները միասին շատ լավ աշխատեն, երբ խոսքը վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին», - ասել է Կալլասը Anadolu գործակալությանը՝ հունվարի 24-ին Թուրքիա կատարելիք իր այցից առաջ: