«Վրացական երազանքը» դադարեցնում է աշխատանքը ԵԽԽՎ-ում
«Վրացական երազանքը» դադարեցնում է աշխատանքը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, հայտարարել է վրացական պատվիրակության ղեկավար Թեա Ցուլուկիանին։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի վերաբերյալ ընդունված բանաձևի պայմաններն ու վերապահումներն «անընդունելի, անարդար ու անհիմն են»։
Ցուլուկիանիի խոսքով՝ նոր ընտրություններ նշանակելու ԵԽԽՎ-ի պահանջը «խախտում է Վրաստանի ինքնիշխանությունը և անտեսում ավելի քան 1 միլիոն 120 հազար ընտրողների ձայնը»։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Վրաստանը մնում է Եվրախորհրդի անդամ և ԵԽԽՎ-ում կվերսկսի իր աշխատանքը, «երբ անարդար վերաբերմունքը փոխվի և շանտաժը դադարի»։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ն ընդունել էր բանաձև, որով պատժամիջոցներ է սահմանում վրացական իշխանությունների դեմ և պահանջում սկսել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացը՝ ԵԽԽՎ վերահսկողության ներքո։