Շոլցը քննադատել է բնական ռեսուրսների դիմաց Ուկրաինային օգնելու Թրամփի առաջարկը
Բրյուսելում ԵՄ պաշտպանության հարցերով գագաթնաժողովին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը քննադատել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ն ռազմական օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային՝ հազվագյուտ հողային մետաղների դիմաց։
«Այդ երկրի ռեսուրսները պետք է օգտագործվեն ֆինանսավորելու այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ կլինի պատերազմից հետո»,- Շոլցի խոսքերն է մեջբերում Reuters-ը։ Նրա խոսքով՝ «շատ եսասիրական կլիներ նման միջոցներն օգտագործելը ռազմական աջակցության ֆինանսավորման համար, ավելի լավ կլիներ, եթե Ուկրաինայի ռեսուրսներն օգտագործվեին բարվոք ապագայի համար»,- հավելել է Գերմանիայի կանցլերը:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Ուկրաինային օգնությունը կշարունակվի, եթե այդ երկիրը խոստանա հազվագյուտ հողային մետաղներ մատակարարել ԱՄՆ-ին։